Кожен може придбати частку ТРЦ. Що таке токенізація нерухомості і як вона працює

Токенізація нерухомості - це процес, у якому використовують технологію блокчейн для розподілу власності на нерухомість у вигляді цифрових токенів.

Завдяки цьому інструменту інвестори можуть купувати та торгувати частками нерухомості, зокрема комерційної, без бюрократичних складнощів.

Юрист, СЕО та співзасновник проекту Monitor. Estate Володимир Копоть у колонці для The Page розповів, що токенізація нерухомості може дати інвесторам і чому вона є революційною для ринку. УРТЦ обрала найцікавіше з матеріалу.

Що таке токенізація нерухомості?

Механізм токенізації базується на поділі права власності на нерухомість на частки, які представлені у вигляді цифрових токенів на блокчейні.

Кожен токен представляє певний відсоток власності на об’єкт нерухомості. Наприклад, якщо будівля коштує 1 мільйон доларів і токенізована на 1000 токенів, то кожен токен представлятиме 0,1% власності на цю будівлю.

Етапи процесу токенізації такі:

  • Оцінка ринкової вартості об’єкта;
  • Створення токенів на основі визначеної вартості;
  • Продаж токенів інвесторам;
  • Токени вільно торгуються на спеціалізованих платформах, і їх власники мають право на доходи від нерухомості.

Токенізація дозволяє інвесторам ділити великі активи на маленькі частки. Таким чином, нерухомість стає доступним методом інвестицій навіть для дрібних інвесторів.

Особливо корисно це на ринках з високими бар’єрами для входу, таких як комерційна нерухомість або елітні житлові будинки.

Так, інвестор може за допомогою токенізації придбати частку великого ТРЦ не маючи при цьому значного капіталу для купівлі всієї будівлі.

Це робить інвестиції більш ліквідними, оскільки токени можна легко продати або обміняти, володіти часткою нерухомості можна вже від 50 дол. США.

Переваги токенізації нерухомості:

Доступність. Навіть невеликі інвестори можуть інвестувати в частку великого об’єкта нерухомості.

Ліквідність. Токени можна легко продавати або купувати на ринку, на відміну від традиційної нерухомості, яку важко продати швидко.

Прозорість. Всі транзакції записуються в блокчейн, що забезпечує повну прозорість власності та історії угод.

Глобальний доступ. Участь у купівлі токенів можуть брати інвестори з будь-якої країни, без необхідності фізичної присутності або участі посередників.

Витрати. Значно знижуються трансакційні витрати на придбання нерухомості як-то державні збори, послуги нотаріуса, оцінки тощо.

Один з перших прикладів токенізації комерційної нерухомості — готель St. Regis Aspen Resort. Об’єкт був токенізований у 2018 році і токени Aspen Coin дозволили інвесторам володіти часткою цієї власності.

Німецька платформа Brickblock використовує блокчейн для токенізації об’єктів нерухомості в Європі, зокрема комерційних і житлових будівель, дозволяючи інвесторам отримувати дохід від оренди.

Гарантії для інвесторів

Основні переваги інвестування у токенізовану нерухомість наступні:

  • Захист прав власності. Всі транзакції та права власності на токени захищені від фальсифікації. Кожен інвестор має підтвердження своєї частки в нерухомості.
  • Юридична основа. Токенізовані активи зачасту підтримуються реальними юридичними договорами, що гарантує інвесторам право на отримання доходів або відшкодування у разі продажу об’єкта.
  • Диверсифікація ризиків. Можна інвестувати одразу в декілька об’єктів нерухомості, знижуючи ризик втрати коштів через проблеми з одним окремим об’єктом.
  • Ліквідність. Інвестори можуть швидко реалізувати свої токени, що дає їм вищий рівень фінансової гнучкості порівняно з традиційними інвестиціями в нерухомість.

Токенізація нерухомості змінює правила гри на ринку інвестицій, роблячи його доступнішим, прозорішим та ліквіднішим. Для інвесторів це нові можливості для диверсифікації портфеля та отримання доходу від нерухомості з меншою кількістю бар’єрів. Хоча технологія ще розвивається і вимагає регуляторних рішень, вона вже зараз має потенціал стати ключовим інструментом для майбутнього інвестування в нерухомість, - резюмував Володимир Копоть.

В українських реаліях токенізація ще на стадії розвитку і поки чітке правове регулювання цього процесу відсутнє.

Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) у вересні 2024 року зріс попри зниження відвідуваності ТЦ

Прийняття Закону про віртуальні активи стало важливим кроком у визнанні токенів на юридичному рівні, але для повного регулювання потрібно розробити чимало додаткових законодавчих ініціатив.