Конфлікт “Укрпошти” та “Аврори”: чи може Temu стати проблемою для українського бізнесу?

Ситуація навколо китайського маркетплейсу Temu та його партнерства з «Укрпоштою» викликала суперечки в українському ритейлі. Згідно з чинним законодавством, посилки з товарів вартістю до 150 євро не підлягають обкладанню ПДВ.

Це викликало обурення у представників українських ритейлерів, які стверджують, що такі пільги порушують рівні умови конкуренції і наносять шкоду місцевим виробникам. Чому ритейлери не задоволені цією ситуацією та чи існує можливість знайти рішення – розбирався Forbes.

Шопінг без меж, без затримок і БЕЗ ЖОДНИХ ПОДАТКІВ, – так прокоментував новину співвласник і керівник мережі «Аврора» Тарас Панасенко на новину в своєму Facebook. 

За його словами, за девʼять місяців 2024 року 54 млн замовлень вартістю 89 млрд грн не принесли жодних податків в Україні.

Що ж пропонують українські ритейлери?

Українські виробники змушені платити податки, а міжнародні платформи, як Alibaba та Amazon, не сплачують податків в Україні, зазначає засновник Kasta Андрій Логвін. Він підкреслює, що уряд підтримує іноземні маркетплейси, але не створює рівних умов для українських продавців.

Фізична особа може без податків імпортувати товари на суму до 4500 євро на місяць, йдеться в дослідженні Інституту соціально-економічної трансформації. З 2022 по 2024 рік в Україну надійшло 137,5 млн міжнародних відправлень на суму 185 млрд грн, більшість з яких – з Китаю та Польщі.

Тож Логвін пропонує ввести ПДВ на імпорт з закордонних маркетплейсів для забезпечення рівних умов.

Чи реально це зробити?

Смілянський зазначив, що обробка кожної посилки займає близько 30 хвилин і потребує участі трьох осіб, що є значною проблемою для митниць, де щомісяця надходить понад 4 млн міжнародних відправлень.

У недавньому законопроєкті про підвищення податків передбачалася скасування пільги, але це рішення було відхилено через його непопулярність, повідомив народний депутат Ярослав Железняк

Якщо раптово почати розмитнення мільйонів посилок, це спричинить колапс, і посилки будуть затримуватися, – зауважив він. – Як організувати цей процес, поки що ніхто не знає, адже цим питанням ніхто не займається.

Якщо скасувати пільгу на оподаткування посилок вартістю до 150 євро, обсяг надходжень від податку на додану вартість міг би досягти 11,8 млрд грн у 2024 році, згідно з даними Інституту соціально-економічної трансформації.

Річний бюджет Держмитслужби – близько 6 млрд грн, тож тільки за прямі втрати бюджету можна фінансувати ще дві Держмитслужби, – вважає Панасенко.

Читайте також: Мережа ресторанів “Чорноморка” запускає автомати з продажу устриць – як це працює (відео)

Рішення щодо скасування пільг на ПДВ для товарів до 150 євро є спірним, оскільки для цього потрібно впровадити автоматизацію митниці та налагодити взаємодію з операторами. Водночас, такі зміни можуть принести значні надходження до бюджету, але за ціною додаткових витрат для споживачів. Однак, уряд досі не має консолідованої позиції з цього питання.