Інсталяція “Сільпо” в Антарктиді: який шлях пройшов арт-об’єкт і яка його мета

Нещодавно на українській антарктичній станції "Академік Вернадський" розмістили артінсталяцію "Дім. Спогади". Проєкт був ініційований та реалізований за підтримки "Сільпо", разом з дослідно-конструкторським бюро "Майстерня Чудес".

Керівник "Майстерні Чудес" Дмитро Зінов’єв щойно повернувся з Антарктиди і розповів про свої пригоди, перетворення старого паливного баку на арт-об'єкт та інші подробиці життя на станції.

Як все починалося?

Зінов’єв розповідає, що їх компанія вже понад 12 років займається виробництвом нестандартних конструкцій і елементів для українського ринку.

Одним з найпопулярніших проєктів “Майстерні Чудес” є оформлення мережі супермаркетів “Сільпо”. Голова компанії зазначає, що для кожного магазину винайдено індивідуальний стиль, і у всіх концептуальних маркетах “Сільпо” багато прихованих сенсів.

Якось ми відкрили черговий магазин у Одеській області, у місті Южне, і оформили його у “антарктичному” стилі. Слід сказати, що тоді не всі одразу вловили зв’язок між містом Южне та Південним полюсом. Коли ми занурилися у “полярну” тематику, у нас почалася співпраця з національним антарктичним науковим центром. І вони запропонували взяти участь у конкурсі з оформлення старого паливного баку, - каже Дмитро Зінов’єв.

Саме цей бак є однією з перших речей, що бачать туристи одразу після прибуття. Він був досить старим і треба було привести його до "естетичного ладу".

Конкурс на реалізацію цієї ідеї так повноцінно і не відбувся, оскільки майже всі учасники у своїх проєктах зображали пінгвінів, косаток, китів тощо.

Полярники сказали на це, що хотіли б побачити у арт-об’єкті те, що б нагадувало їм про дім.

І тоді ми запропонували самостійно виготовити власний арт-об’єкт. Я звернувся з цією ідеєю до свого друга дитинства Слави Балбека, і він, на щастя, погодився, - каже директор “Майстерні Чудес”.

1140h885 picture 2 | 1
1140h885 picture 1 | 2

Виробництво та доставка до Антарктиди

Створення самого об’єкту зайняло місяць і планувалось реалізувати проєкт на початку 2022 року.

Конструкцію зібрали і завантажили на криголам “Ноосфера”, який вийшов з Одеського порту у січні. Потім його мали обігнати літаком, а потім підсісти на борт, але через початок повномасштабної війни проєкт довелося поставити на паузу.

Цього року справу вирішили обов’язково довести до кінця. Вся дорога до Антарктиди зайняла понад два тижні, тому що знову втрутилися обставини.

Наприклад, майже тиждень команда не могли вилетіти з чилійського аеропорту у Пунта-Аренас через погодні умови. Одного разу Дмитра з колегами “розвернули” просто на злітно-посадковій смузі.

Ще одна цікава історія трапилася по дорозі в Антарктиду, ще на батьківщині.

Коли я мчав у напрямку Будапешту, щоб встигнути на літак, близько четвертої ранку на трасі М-06 мене зупинив поліцейський патруль біля міста Рівне. Поліцейські, зупинивши автівку, запитали, куди я мчу у комендантську годину, на що я відповів: "Не повірите, в Антарктиду", після чого один з них відразу вирушив за драгером. І коли вони нарешті зрозуміли куди саме я направляюсь, один з правоохоронців раптом попросив сфоткати його шеврон з пінгвінами. А щоб не їхати за запасним, зняв свій шеврон просто із рукава, і протягнув його мені, - розповідає спікер.

Свою обіцянку Дмитро Зінов’єв виконав і вже з Антарктиди передав привіт рівненським поліцейським.

Особливості створення “Дім. Спогади”

Конструкція арт-об’єкту вимагала певних умов, адже мала витримати кліматичні умови – сніг, холод, лід, і пінгвінів.

На станції цих тварин понад три тисячі і перші три місяці звикнути до них було дуже важко, оскільки працювати доводилось просто у пінгвінячому гнізді. Але згодом усі нормально ужилися.

Зінов’єв зазначає, що пінгвіни з цікавістю спостерігали за роботою і гарно себе поводили.

Окремою цікавинкою станції є бар "Фарадей". 

Він збудований британським теслярем. Коли будували станцію, залишилося дерево, і тоді вирішили зробити класний дерев’яний англійський паб. Це найпівденніший у світі бар, він входить у топ-50 найцікавіших барів на планеті. Зазвичай він працює раз на тиждень, але ми збиралися частіше – там є більярдний стіл, бібліотека, можна посидіти, попрацювати, провести робочі наради у зумі, - розповідає Дмитро Зінов’єв.

image 2023 03 22 16 51 39 | 3

Полярники на фронті та світовий резонанс

Зараз у Збройних силах України служать 14 полярників і коли почалась повномасштабна війна, якраз відбувалася зміна команд – одні їхали на станцію, інші – поверталися в Україну.

Дехто проїхав півсвіту у буквальному сенсі, щоб піти на фронт. Зінов’єв зазначає, що його компанія постійно тримає з ними зв’якок і допомагає. Вже вдалося зібрати на декілька авто.

У мене був особистий primary target – реалізувати цю ідею, і нам це вдалося. Туристичні оператори з якими ми спілкувалися на початку подорожі дивувалися і запитували: “Ви це серйозно? Ви плануєте робити арт у Антарктиді? Ми хочемо бачити це перші, ми включимо це до своїх туристичних програм”. Бо це ще одна точка на туристичній мапі, яка цікава людям, - розповідає Дмитро Зінов’єв про проєкт.

Його гіпотеза полягає в тому, що ця арт-інсталяція – це чергове нагадування світу про Україну, і про те, що тут відбувається.

Джерело: БЖ

Читайте також: “Сільпо” встановили артінсталяцію на станції “Академік Вернадський” в Антарктиді