Іноземні кухарі та рекрутинг через TikTok. Як ресторанний бізнес виходить з глибокої кадрової кризи

Нестача кадрів є основною проблемою рестораторів. Основними причинами дефіциту працівників є міграційні процеси та мобілізація.

Як каже CEO української компанії з автоматизації закладів Poster Родіон Єрошек, найскладніше закрити вакансії лінійного персоналу – кухарів, офіціантів.

Кількість вакансій для кухарів у вересні 2024 року збільшилась на 39% відносно лютого 2022-го, офіціантів – на 40%, свідчать дані Work.ua, представлені під час ресторанної конференції Salt 2024. Гірша ситуація з іншими спеціальностями – пекарів та кондитерів почали шукати на 44% частіше, барменів – на 116%.

Які креативні шляхи обирає ринок для подолання кризи, розбирався Forbes. УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу.

Креативні підходи та мотиваційні програми

За словами керівника HR-відділу Lviv Croissants Назара Алексевича, щоб конкурувати на ринку за персонал, доводиться креативити та вигадувати додаткові мотиваційні програми.

Ми підрахували, скільки коштує залучити одного кухаря – прямі і непрямі затрати складають 80 000 грн, – розповів під час Salt 2024 співвласник мережі fast-healthy ресторанів Salateira Олександр Савілов.

У закладах Salateira загалом працює 1000 людей, для пошуку співробітників мережа використовує як сайти пошуку роботи, так і соцмережі Instagram і TikTok.

Приходять також випускники Сучасної київської академії ресторанного бізнесу (СКАРБ), яку в серпні відкрив співвласник ресторану "Стрічка" Ігор Постоєнко.

Salateira планує відкрити агенцію, яка буде завозити працівників з інших країн. Перші експерименти з іноземцями на кухні виявилися успішними.

У нас у мережі зараз працюють індійці, – зазначив Савілов.

Бренд роботодавця і покращення умов праці

Засновник закладів "Гостерія Хата Подопригора", Annapavlova та Giannivino Дмитро Подопригора вважає, що компаніям треба розвивати бренд роботодавця і шукати людей, близьких за цінностями, яких можна всьому навчити.

McDonaldʼs з їхнім брендом легше знаходять людей, – наводить приклад Подопригора.

У Lviv Croissants ведуть TikTok про роботу мережі, за ним слідкує 44 500 користувачів.

Ми намагаємося показати, що Lviv Croissant – це бренд із людським обличчям, сформувати лояльне ставлення до роботи в нас, – каже Алексевич.

У мережі створили чат-бот у Telegram для відгуку на вакансію, він має допомогти кандидату уникнути психологічного бар’єру, який може виникати під час особистої розмови з рекрутером.

Також у Lviv Croissants запровадили скорочені зміни до 4–6 годин, чого не було раніше.

Це дає можливість залучати людей, які хочуть працювати, але не можуть дозволити собі повну зайнятість, – пояснює Алексевич.

Дніпровська мережа закладів VarFamily більшість персоналу знаходить через реферальну програму – співробітник запрошує в команду людину, і, якщо вона продовжує роботу, працівник отримує грошовий бонус.

У ресторанах компанії La Famiglia зосереджуються на збереженні команди, заради цього протягом останніх 2,5 років заробітні плати в гривні збільшили на 40–45% по всіх закладах, зазначив під час Salt 2024 співвласник La Famiglia Михайло Бейлін.

Читайте також: Чотири виклики для бізнесу. Українці залишаються вибагливими споживачами попри війну

Середня заробітна плата в Україні для лінійного персоналу на ресторанному ринку зросла з 13 000–14 000 грн у січні 2022 року до 20 000 грн у вересні 2024-го, свідчать дані Work.ua.