Галина Герега, “Епіцентр”: Україну чекає велика криза людського капіталу

Співвласниця групи компаній “Епіцентр” Галина Герега прогнозує велику кризу людського капіталу в Україні. За її словами, кожен вітчизняний бізнес зіткнувся з проблемами міграції, призову, низької кваліфікації та емоційного вигорання. 

Незабаром проблема набуде національного масштабу, впевнена Герега. У своїй колонці співвласниця найбільшого будівельного ритейлера розповіла, як має діяти бізнес в цих умовах - повертати людей з-за кордону чи адаптувати тих, хто залишився. УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу.

Два головних питання

Наразі у суспільстві точаться дискусії про те, як повернути з-за кордону 6,4 млн українців та які економічні умови потрібно для них створити.

Я не беруся дискутувати, наскільки це реалістично, мене цікавить інше питання. Точніше, два. Перше: що ми збираємося робити з людьми, які вже зараз живуть в Україні та не мають роботи? Друге: який у нас план адаптації військовослужбовців? Бо мова про сотні тисяч, - наголошує Галина Герега.

“Епіцентр”, як один з найбільших роботодавців країни, чітко бачить, що ці питання серйозно повпливають на економіку України у найближчому майбутньому.

Політики та експерти говорять про боротьбу з безробіттям, але тут, за словами Гереги, є цікавий парадокс. Адже якщо запитати керівників бізнесів, вони одностайно скажуть про нестачу кваліфікованих кадрів.

Що по факту ми маємо на сьогодні? Велику кількість кваліфікованих спеціалістів, які виїхали за кордон або служать в армії. Водночас на ринку праці достатньо персоналу з низькою кваліфікацією. Але цей пазл досить легко складається — необхідні комплексні державні програми в синергії з бізнесом, направлені на перекваліфікацію та підготовку спеціалістів. Людей у країні для цього вистачає, - пояснює експертка.

Проблеми підготовки кадрів

“Епіцентр” вже багато років намагається вирощувати керівників всередині компанії і для цього має комплекс навчальних та мотиваційних механізмів.

Але навіть за таких умов, запити на підвищення кваліфікації вже значно перевищують можливості навчальної бази ритейлера. А малому та середньому бізнесу вирішувати ці питання ще складніше.

Другий складний момент — адаптація військових, які повернулися з фронту.

Коли закінчиться війна, — а ми віримо в те, що це буде скоро, — сотні тисяч військових повернуться та потребуватимуть працевлаштування. Але вже сьогодні ми, на жаль, констатуємо, що їм важко повертатися до своєї "мирної" роботи і психологічно, і фізично. Посттравматичний синдром проявляється за півроку мирного життя, коли психіка звикає. І в бізнесу немає чіткого розуміння, що з цим робити, - зазначає Галина Герега.

Тут потрібна комплексна державна програма реабілітації та адаптації, впевнена авторка колонки.

Читайте також: Рената Якубчіонене, ТРЦ Retroville: бачимо великі перспективи по збільшенню відвідуваності

Бізнес зі свого боку готовий підтримувати та допомагати, але на жаль він не має достатньої компетенції, щоб робити це самотужки.

Держава починається з людини. Припинімо рахувати, скільки виїхало за кордон, адже понад 30 млн сьогодні живуть в Україні. Ми повинні подумати про кожного з них ще до того, як закінчиться війна. Потрібно відверто визнати, що до цього моменту ніхто серйозно не замислювався над психологічними наслідками війни та їх впливом на економіку. Тож наша спільна задача — вже починати вести публічний діалог та напрацьовувати план дій на рівні держави, бізнесу, громадських організацій та фондів, - резюмувала Галина Герега.

НВ