Fozzy Group, Ірина Дячук: як підвищення ставок інтерчейндж вдарить по кінцевим споживачам
GR-директорка Fozzy Group Ірина Дячук розповіла, як зміна ставки за послуги платіжних систем Visa i MasterCard вплине на життя українців.
Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше з її колонки.
*Довідка. Комісія за еквайринг — це плата продавця товару за кожну безготівкову операцію обслуговуючому банку. Інтерчейндж — частина комісії за еквайринг. Усе це закладене у вартість товару.
Економічне становище
Війна нікого не робить багатшим, наголошує експертка і нагадує, що за останній рік витрати українців суттєво збільшились через війну та зростання цін.
У 2022 році інфляція в Україні становила майже 27%. Ціни зростали на все, а доходи громадян навпаки, суттєво впали.
У перші місяці повномасштабної війни у системі відносин держава-бізнес-населення нам успішно вдавалося підставити один одному плече. Саме завдяки надзусиллям продуктового ритейлу вдалося втримати ситуацію з перших днів повномасштабного вторгнення та по сьогодні забезпечити продовольчу безпеку в країні для населення, аби кожен зміг задовольнити базові потреби продуктами харчування, - каже Ірина Дячук.
За її словами, для роздрібного ринку продуктів лишаються чинними постанови Кабміну щодо дотримання 10% роздрібної націнки та відстрочки платежу в 10 календарних днів на соціальні продукти харчування. Ритейл попри мільярдні збитки намагається робити все, щоб не ускладнювати і без того непросте становище громадян.
На початку вторгнення українські банки та міжнародні платіжні системи теж допомагали бізнесу та населенню. Навесні минулого року було скасовано комісію за еквайринг та інтерчейндж з операцій з платіжними картками.
Це було логічно, адже війна загострила питання безпеки готівкових розрахунків та інкасації, підкреслила GR-директорка Fozzy Group.
Що відбувається зараз?
Вже у липні цього року платіжні системи хочуть нового підвищення ставки — з 0,7% до 0,9%. Ініціатори цього кроку аргументують підвищення графіком зниження інтерчейндж, передбаченого меморандумом між платіжними системами та Національним банком у липні 2021 року.
Дячук наголошує, що абсолютно не враховується той факт, що документ був підписаний до повномасштабної війни.
Тим часом український бізнес перебуває у стані виснаження і не має вільних коштів, щоб перекласти підвищену вартість еквайрингу на свої витрати.
Це додасть торгівцям витрат на сотні мільйонів гривень і підвищить ціни на їжу та інші товари. Щоб цього уникнути, потрібно зберегти комісію на рівні не вище 0,7% до кінця воєнного стану.
Також лобісти підвищеної ставки аргументують це рішення тим, що мають додаткові витрати на обслуговування платіжних терміналів.
Експертка у відповідь на це нагадала, що під час атак на енергосистему України ритейлери витратили власні кошти на купівлю та обслуговування дизельних генераторів, старлінків та інших приладів. Ці кошти не закладалися у ціну товарів для споживачів.
Наостанок Дячук згадала про те, що Україна є кандидатом на членство у ЄС, де зараз інтерчейндж на тому рівні, який у нас вже є сьогодні.
Європейський досвід показує: розумні комісії за еквайринг вигідні для більшості громадян країни. Доступність еквайрингу дає кращий рівень сервісу для покупців товарів і послуг, сприяє зменшенню готівкових операцій, а це своєю чергою, призводить до більшої прозорості економіки.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації