Економія та підтримка українського. Як змінилися споживчі звички на третьому році повномасштабної війни

На третьому році повномасштабної війни українці почали більше економити, стають прискіпливішими до брендів і все частіше обирають вітчизняні товари. 

Про це свідчать результати великого дослідження споживчих трендів від Gradus Research. Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше з опитування.

Бренди

Ставлення українців до брендів лишається доволі прискіпливим. 62% респондентів звертають особливу увагу на бренд під час здійснення покупок, тоді як у грудні 2022 таких було трохи більше половини (54%).

Також 54% опитаних сказали, що надають перевагу знайомим брендам, у той же час на ринку існує виражений запит на проби нових брендів, адже 37% опитаних готові експерементувати.

trends 1.width 800 | 1

І ключовий фактор, що спонукає дати шанс новим брендам — бажання підтримати українське (57%).  На другому місці — фактор економії коштів, про це сказали 45% українців. 

Це все конвертується у зростаючу прихильність до українських брендів перед іноземними. Якщо у грудні 2022 року тренд лише набирав обертів, і про купівлю товарів/послуг українських виробників заявляли 69% опитаних, то зараз частка таких зросла до 74%, - зазначають у Gradus Research.

trends 2.width 800 | 2

Раціоналізація попиту

На третьому році великої війни українці намагаються якомога більше економити, так, дві третини респондентів (65%) надають перевагу більш дешевим брендам.

32% сказали, що їм довелося відмовитися від покупки улюблених брендів.

В топі споживання залишаються їжа та ліки, також це категорії, на яких найменше економлять. Також найменше страждають від зменшення бюджетів витрати на освіту та транспорт/паливо.

Натомість споживачі скорочують витрати на товари не першої необхідності, також більшість опитаних продовжують заздалегідь планувати свої покупки (73%), а не ухвалювати спонтанні рішення.

Читайте також: Індекс споживчих настроїв українців впав до найнижчого рівня з початку повномасштабної війни

Бачимо ще більшу раціоналізацію споживання і зростання прихильності до українського виробника. Це закономірні явища, адже їм передувало усвідомлення громадянами довгого марафону війни, відповідно, зростає заощадливість. Але на першому місці не фактор ціни, а бажання підтримати українське, — розповідає соціологиня, засновниця і директорка дослідницької компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.

trends 3.width 800 | 3