Дефіцит будматеріалів зростає: як побороти наростаючу кризу в 2024 році
З початком повномасштабної війни будівельний ринок України почав жити за новими правилами, рівень перерозподілу ВВП радикально змінився.
За словами власника та СЕО компанії-дистриб'ютора будматеріалів "Конструктив" Володимира Горощука, на державні фінанси припадає 75%, а на приватний сектор – 25%. Однак це не єдині зміни, принесені війною, розповів експерт у колонці для The Page.
Працюючи над відбудовою, перед нами постало критичне питання: а де брати матеріали, та ще й за доступними цінами. Адже основні підприємства, які до великої війни виготовляли продукцію для галузі, тепер або втратили свої потужності через обстріли, або розташовані впритул до зони бойових дій, або потрапили в окупацію, - каже Горощук.
Наразі в дефіциті майже всі матеріали: мінеральна вата, залізобетонні вироби, окремі види сітки, геотекстилю. Ситуація по металу складно прогнозована через втрату «Азовсталі», можна чекати дефіцит гіпсокартону, адже Knauf втратив потужності в Соледарі Під питанням доставка матеріалів для дорожнього будівництва та гідроізоляції.
Той обсяг матеріалів, що є на ринку, передусім дістається державі, Міноборони або ОТГ, які відбудовують критичну інфраструктуру. Усім іншим доводиться стояти в черзі.
Обсяги споживання:
Цемент: у 2021 році споживання складало 10,5 млн т/рік за виробничої потужності країни 13,6 млн т/рік. За оцінками експертів, лише для відновлення зруйнованого під час війни буде потрібно близько 35 млн тонн цементу, а очікуваний попит на період відновлення становить 15-16 млн т/рік. Це на 50% більше, ніж у 2021 році.
Газобетон: у 2021 році ємність ринку газобетону складала 6 млрд 323 млн грн, у 2022 році – 3 млрд 290 тис. грн. Причина – призупинення його виробництва з середини року вторгнення до літа 2023 року. Основні потужності потрапили в окупацію та зону бойових дій.
Металопрокат: у 2023 році ємність внутрішнього ринку становила 3505,6 тис. тонн, з них 1118,6 тис. тонн, або 31,91% – імпорт. Ринок у 2023 році за рік зріс удвічі.
Бетон: виробництво товарного бетону у 2021 році складало 10 млн кубів. А у 2022 році – лише 2,5 млн кубів. Нині запит на цю продукцію приблизно у 6 разів більший, ніж у 2022 році, та у 1,5 раза – порівняно з 2021 роком.
Вата, скловата та екструдер: до початку великої війни ринок складав 220-240 тис. тонн. Гравці очікують ріст ринку на 10% у 2024 році. За результатами 2023 року ємність ринку мінеральної вати склала 140 тис. тонн готової продукції, з них близько 20% пішло на експорт. Пік дефіциту в Україні очікується з серпня 2024 року.
Як подолати кризу дефіциту на ринку будматеріалів-2024
Довоєнний будівельний ринок більше не повернути, впевнений Володимир Горощук, тож слід шукати нові рішення, а саме:
- заміщувати усю продукцію, якої бракує, імпортом;
- виробляти (що точно краще для стратегічної та економічної стійкості України).
Також потрібно працювати з банківською системою та запускати програми з лояльними умовами доступу до фінансів, для пришвидшення відбудови. Саме час створювати грантові програми для підтримки підприємців галузі.
Читайте також: Бракує понад 30% водіїв. Як ритейлери намагаються вирішити кадрові проблеми за допомогою жінок
Тож підсумовуючи: ситуація з будматеріалами дійсно складна. Майже зі всіма категоріями. На жаль, через бойові дії ми втратили чимало потужностей. І потрібно багато ресурсів та часу, щоб знайти їм заміну. Тому допоки можливо таке, що приватним замовникам доведеться стояти в чергах за матеріалами. Але вихід є – у створенні сприятливих умов для розвитку нових виробництв будматеріалів. І чим швидше держава та міжнародні партнери зрозуміють цю потребу, тим з менш критичною ситуацією ми невдовзі стикнемося, - резюмував спікер.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації