Цікаве за тиждень (7 січня). Падіння експорту, бізнес-очікування ритейлу та інше

Українська Рада Торгових Центрів зібрала найцікавіші новини комерційної нерухомості, девелопменту та ритейлу за тиждень, з 1 по 7 січня.

Понад 118 тисяч ФОПів у галузі торгівлі з’явилося в Україні за 2023 рік

Попри другий рік повномасштабної війни українці активно відкривають нові бізнеси. Так, протягом 2023 року з’явилося на 53% більше нових ФОПів, ніж у 2022-му, 308 043 нових бізнесів проти 201 295. Найчастіше ФОПи відкривали у сфері оптової та роздрібної торгівлі, таких у 2023 з’явилося 118 876.

Найбільш часто реєстрували бізнеси для реалізації продуктів харчування (18 166) та торгівлі через інтернет (17 335). Найменше продавців з’явилось у галузі торгівлі аудіо- та відеозаписами, пальним та книгами.

А яким був регіональний розподіл та інші популярні галузі для відкриття бізнесу, читайте в матеріалі.

Торгівля різко погіршила прогнози діяльності

У грудні 2023 року український бізнес помітно погіршив оцінки результатів своєї діяльності.

Про це свідчать підсумки опитування Нацбанку підприємств у грудні, за якими НБУ розраховує індекс очікувань ділової активності (ІОДА).

Підприємства торгівлі після дев’яти місяців поспіль позитивних очікувань різко погіршили оцінки своєї ділової активності.

Причиною стало скорочення обсягу імпорту товарів через блокування кордону та зниження купівельної спроможності населення.

Секторальний індекс у грудні знизився до 46.9 з 50.9 у листопаді, а якою є ситуація у галузі будівництва, читайте в матеріалі.

У 2023-му експорт з України впав у грошовому вимірі

У 2023 році надходження від українського експорту сягнули одного з найнижчих показників за останнє десятиліття, причиною стали логістичні проблеми. У вартісному вимірі показник впав на 18,7% (35,8 млрд доларів).

Натомість обсяги експорту зросли та склали майже 100 млн тонн товарів, що на 112 тис. тонн більше, ніж у 2022 році.

Надходження від експорту торік сягнули одного з найнижчих показників за останнє десятиліття. Це очікуваний та об’єктивний результат, який став наслідком проблем в логістиці. Наразі ми поволі їх розв’язуємо, - зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки Юлія Свириденко.

За словами посадовиці, завдяки спільним зусиллям українського Уряду та міжнародних партнерів поволі зростає експорт морським транспортом, повну інфографіку дивіться за посиланням.

“Епіцентр” почав будівництво нового заводу у Вінницькій області

Холдинг "Епіцентр Агро", що входить до групи компаній "Епіцентр К", почав будівництво установки з виробництва карбамідно-аміачної суміші (КАС) і рідких комплексних добрив (РКД) у Вінницькій області.

Добрива, вироблені на підприємстві, планується використовувати вже під час посівної кампанії 2024 року. Загалом, компанія має дуже амбітні плани у цій галузі, розповіла керівник центрального офісу департаменту аграрних питань "Епіцентр" Світлана Нікітюк.

Зміна структури посіву, подальше тестування системи no-till, власне виробництво добрив та низка інших проєктів – це лише невелика частина викликів, які ми поставили самі собі. Окрім цього, впевнено йдемо до запровадження переробки вирощеної продукції, - анонсувала вона.

Що пережив ринок комерційної нерухомості у 2023 році і чого очікувати у 2024-му

Керівник проектів Perfect Group Олексій Коваль розповів про підсумки 2023 року для ринку комерційної нерухомості та прогнози на 2024-й.

Так, у 2023-му ринок торговельної нерухомості стабілізувався на рівні 2022 року. Олексій Коваль відзначає, що відвідуваність ТРЦ зросла і подекуди навіть досягла довоєнних показників.

З іншого боку, через рік після початку повномасштабної війни, рівень вакантності у столичних ТЦ досяг 15%, що є найвищим показником за останні десять років.

Читайте також: Зруйновані магазини і знищений товар: як виглядає всередині ТРЦ Appolo в Дніпрі (відео)

Проблемою є те, що великі ритейлери обрали більш пасивну стратегію розвитку. Часто такі мережі виступають якірними орендарями у ТРЦ і частина площ вже на етапі зведення адаптується до потреб майбутніх винаймачів. Якщо ж такого орендаря немає, часто це може поставити увесь проект під питання.

Адаптація площі під великого гравця вже після запуску ТРЦ може бути дорожчою та довшою, що у такому випадку радить експерт, розповідаємо тут.