Чорна п’ятниця 2024: чого очікують та як готуються українські ритейлери

Українці вже активно готуються до найбільшого розпродажу року - Чорної п’ятниці. Традиція американського шопінгу зі знижками міцно закріпилася в країні і навіть у складні часи цей день збирає чимало шанувальників.

Не менш ретельно до Чорної п’ятниці мають готуватися ритейлери, адже ефективність рекламної кампанії залежить від комплексного підходу, що врешті дозволяє збільшити продажі через усі доступні канали.

Як українські мережі підготувались до великого розпродажу і чи варто експериментувати з бюджетом на рекламну кампанію, дізнавалося видання Delo.ua. УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу.

Чорна п’ятниця 2024

За словами директора мережі “Фокстрот” Олега Нікольського, у 2024 року розпродаж у сегменті побутової та електронної техніки триватиме 8 днів – з 25 листопада до 2 грудня, включно з Кіберпонеділком. Це рішення дозволяє споживачам максимально скористатися вигідними пропозиціями.

Керівниця відділу контекстної реклами в Promodo Юлія Чуб додає, що в Україні спринт Чорної пʼятниці вже остаточно перетворився на Різдвяний марафон, адже високий сезон охоплює ще два тижні після свята. 

Цього року, за прогнозами партнерської мережі Admitad, українці здійснять на 15-20% більше покупок під час розпродажів на фоні загального зростання онлайн-продажів в країні на 19% у 2024 році, а витрати українців на ці покупки – на 7%. 

У той же час купівельна поведінка українських споживачів суттєво змінилася. Якщо американці більше стурбовані інфляцією та політичною невизначеністю, то в Україні пріоритети та звички змінювалися переважно через повномасштабну війну.

Наразі головною метою для українців стає забезпечення безпеки й комфорту для себе та близьких, у зв’язку з цим продукти першої необхідності стали користуватися підвищеним попитом.

У маркетинговій агенції Netpeak виділили такі ключові зміни ринку:

  • зміна купівельної спроможності: українці стали більш обережними у витратах, почали економити, перейшовши в низький ціновий діапазон, постійно шукають знижки;
  • зростання популярності онлайн-шопінгу та доставок;
  • зміна попиту на товари: від розкоші до необхідності;
  • багато українців втратили роботу в умовах війни, тому вони прагнуть перепрофілюватися. Внаслідок цього зріс інтерес до онлайн-освіти, особливо в нових сферах;
  • бажання українців бути корисними для країни.

Рекламні кампанії до Чорної п’ятниці

За словами експертів, головний маркетинговий канал у цей період - платний пошук, який закриває 59% трафіку на сайти та 28% всіх онлайн-продажів.

В Promodo наголошують, що бізнесу також варто звернути увагу на активність покупців через смартфони. Наприклад, у США минулого року покупці вперше витратили більше грошей через смартфони, ніж через комп’ютери. В Україні цей показник становив 26%, що свідчить про важливість оптимізації сайту для мобільного трафіку.

У агенції рекомендують не підвищувати різко рекламні бюджети, а краще це робити поступово, на 10-15% протягом місяця. Крім того, слідкувати за рекламними бюджетами треба щодня, наприклад, якщо попит в певній категорії збільшується — важливо, щоб бюджети на неї не були "затиснені".

За словами керівника відділу контекстної реклами в агентстві Netpeak Ukraine Антона Липського, маркетинг у ритейлі став більш адаптивним, що допомагає швидше реагувати на динаміку ринку, краще розуміти потреби клієнтів і вдосконалювати маркетингові стратегії.

Загалом розмір рекламного бюджету на Чорну п’ятницю залежить від масштабу бізнесу, типу продукту та амбіцій кампанії. Великі компанії можуть виділяти на це багатомільйонні бюджети, тоді як малі та середні бізнеси мають розраховувати витрати відповідно до своєї аудиторії.

Чого очікують ритейлери у 2024 році

За словами маркетинг директора "Фокстрот" Олега Нікольського, основна комунікація мережі стартує за 1-2 тижні до дня розпродажу, а ключові канали просування – телебачення та диджитал-майданчики. Також ритейлер активно використовує штучний інтелект для персоналізації пропозицій, аналізу та роботи з клієнтами.

Серед особливостей цьогорічної Чорної п’ятниці експерт виділив:

  • розширений асортимент;
  • реальні знижки;
  • якісний сервіс;
  • найкращі умови доставки;
  • кредитування.

Особливий попит очікується на телевізори, смартфони, ноутбуки та кухонну техніку.

У АЛЛО кажуть, що майже половина продажів відбувається онлайн, тому ритейлер робить ухил саме на диджитал-інструментах і персональних пропозиціях для лояльних клієнтів.

Минулого року Чорна п’ятниця принесла АЛЛО зростання онлайн-трафіку, збільшення середнього чеку до понад 5 тис. грн. Цьогоріч в компанії очікують аналогічних або навіть вищих результатів.

У Rozetka підготовка до Чорної п’ятниці серед ритейлерів відрізняється: хтось запускає промокампанію за місяць, а Rozetka – зазвичай за кілька днів або тиждень до старту. У кампанії використовуються всі традиційні канали просування: розсилки, соцмережі, банерна реклама, YouTube, Facebook та радіо.

Читайте також: Торгові центри України онлайн 2024 (дослідження)

Минулого року маркетплейс зафіксував значне збільшення продажів, і цього року очікуються схожі результати.