Бізнес все оптимістичніше: індекс НБУ вперше за довгий час перевищив нейтральний рівень
Бізнес у березні надав позитивні оцінки власної економічної діяльності, продемонструвавши гнучкість, оптимізм та адаптивність до складних умов, попри виклики повномасштабної війни.
Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця.
Драйверами позитивного впливу на очікування підприємств усіх секторів були:
- стійкий споживчий попит,
- нарощення виробництва,
- надходження міжнародної фінансової допомоги,
- стабілізація енергозабезпечення,
- сезонний фактор.
Водночас стримуючими чинниками залишалися:
- посилення обстрілів критично важливих об’єктів,
- курсові та інфляційні очікування,
- дефіцит кваліфікованих кадрів.
У березні 2025 року ІОДА вперше за 11 місяців перевищив нейтральний рівень і становив 51.8 порівняно з 46.9 у лютому 2025 року (52.0 – у березні 2024 року).
Торгівля
Підприємства торгівлі найоптимістичніше серед всіх секторів оцінили результати своєї діяльності завдяки достатній пропозиції товарів та сталому внутрішньому попиту: секторальний індекс у березні становив 54.0 (у лютому 2025 року – 49.2, у березні 2024 року – 55.1).
Торговельні компанії очікували на збільшення обсягу товарообороту, обсягу закупівлі товарів для продажу, а також були оптимістичніше, ніж у лютому, налаштовані щодо залишків товарів для продажу. Респонденти, як і раніше, очікували на зниження торговельної маржі.
Будівництво
Підприємства будівництва суттєво поліпшили свої очікування щодо поточних економічних результатів, зважаючи на сезонний фактор: секторальний індекс у березні зріс до 52.9 порівняно з 44.7 у лютому 2025 року (у березні 2024 року – 53.5).
Будівельники посилили очікування щодо збільшення обсягу закупівлі сировини та матеріалів та, на відміну від попередніх чотирьох місяців, очікували на збільшення обсягу будівництва й обсягу нових замовлень. Респонденти були налаштовані на значне збільшення обсягів закупівлі послуг підрядників на тлі послаблення оцінок щодо зростання їх вартості та пом’якшення оцінок щодо їх доступності.
Інші галузі
Підприємства сфери послуг суттєво пом’якшили свої очікування, однак найстриманіше серед усіх секторів оцінили свої економічні перспективи, зважаючи на дефіцит кваліфікованих кадрів та збільшення виробничих витрат: секторальний індекс становив 48.8 у березні (у лютому 2025 року – 42.2, у березні 2024 року – 50.6). Респонденти вперше за 10 місяців очікували на збільшення обсягу наданих послуг та вперше за 11 місяців – на збільшення обсягу послуг у процесі виконання, а також значно пом’якшили свої оцінки щодо обсягів нових замовлень на послуги.
Читайте також: В Україні запустили платформу для зворотнього зв’язку з бізнесом – деталі
Підприємства промисловості поліпшили оптимістичні оцінки результатів своєї поточної діяльності завдяки стійкому споживчому попиту та подальшому нарощенню виробництва: секторальний індекс у березні зріс до 53.1 порівняно з 50.2 у лютому 2025 року та 51.0 у березні 2024 року. Водночас посилилися песимістичні оцінки щодо залишків готової продукції.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації