Бізнес суттєво погіршив оцінку рівня корупції в Україні – опитування НАЗК

В Україні погіршується ситуація з корупцією. Хоча бізнес дещо оптимістичніший у своїх оцінках, ніж населення, обидві групи вважають корупцію серйозною проблемою.

Зокрема, 79,4% респондентів серед населення і 76% серед представників бізнесу віднесли корупцію до другої за важливістю проблеми. На першому місці –  збройна агресію росії, про це свідчать результати дослідження "Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність", оприлюдненого Національним агентством із питань запобігання корупції (НАЗК).

В Україні стрімко погіршилась оцінка рівня корупції: дані опитування

В Україні стрімко погіршилась оцінка рівня корупції: дані опитування

Серед населення 69,1% (+7,9 відсоткового пункта до 2023 року – 61,2%) зазначили погіршення ситуації з корупцією протягом минулого року, водночас серед бізнесу цей показник дещо нижчий – 57% (+10,7 відсоткового пункта до 2023 року – 46,3%). 

В Україні стрімко погіршилась оцінка рівня корупції: дані опитування

Згідно з результатами опитування, 91,4% населення та 83,1% бізнесу відзначають значне погіршення ситуації з корупцією за останній рік. Ці показники, як зазначають автори дослідження, зростають із 2022 року.

Оцінки ефективності боротьби з корупцією в державних органах знижуються другий рік поспіль, хоча й залишаються вищими, ніж у 2021 році.

Респонденти вказали на сферу будівництва та земельних відносин як на найбільш схильну до проявів корупційних практик.

Високий рівень корупції виявлено також у сферах медицини, правоохоронних органів та сервісних центрів МВС, у закладах вищої освіти та під час отримання послуг із підключення/обслуговування систем електро-, газо- і водопостачання та водовідведення.

З погляду бізнесу четвертий рік поспіль лідером за рівнем корупції залишається митниця. Також в "лідерах" – енергетика, правоохоронні органи, будівництво та земельні відносини.

В Україні стрімко погіршилась оцінка рівня корупції: дані опитування

Опитування показало, що ініціаторами корупційних схем були населення – 9,2% та бізнес – 4%, значна частина респондентів (18,3% населення та 11,6% бізнесу) були залучені до корупційних відносин у зв’язку з вимогою з боку представників органів влади або організацій та установ щодо здійснення неофіційних платежів або надання послуг у відповідних сферах.

Читайте також: Міжнародні інвестиції 2024: скільки іноземців відкрили нові компанії в Україні

Довідка* Дослідження провела агенція Info Sapiens на замовлення НАЗК. Упродовж вересня-листопада 2024 року було проведено 2488 особистих інтерв’ю з населенням (максимальна похибка ±2%) і 1206 телефонних інтерв’ю з представниками бізнесу (максимальна похибка ±3%).