Бізнес під час війни: скільки ФОПів закрилося та відкрилося в Україні за три роки (статистика)
Понад 763 тисячі ФОПів було відкрито від початку повномасштабного вторгнення, водночас 685 тисяч підприємців припинили свою діяльність за цей самий час. Найбільше нових справ відкрилось у столиці, на Дніпропетровщині та Львівщині.
Про це повідомляє Опендатабот.
Топ сфер діяльності нових ФОПів
Найчастіше підприємці, які відкривалися вже після початку повномасштабного вторгнення, обирали роздрібну торгівлю як основну сферу діяльності — це 28.1% або 214,2 тисячі підприємців. До трійки також потрапили IT — 9.1% (69,5 тисяч) та оптова торгівля — 7.2% (54,6 тисячі).
У порівнянні з періодом до початку повномасштабної в 3 рази побільшало нових справ у сфері пошти та кур’єрської діяльності. У 2,6 раза зросла кількість нових фопів пов’язаних з освітою, та у 2,5 раза — у сфері фінансів.
Водночас рідше почали відкривати справи у сфері ІТ та торгівлі мото/авто транспортом.
Гендерний розподіл ФОПів
Повномасштабна війна та мобілізація помітно вплинули на гендерний розподіл підприємців.
Якщо у січні 2022 року кожен другий новий ФОП відкривали жінки, то зараз частка таких справ — 61%. Найбільше жінок-підприємниць серед нових ФОПів у Хмельницькій (60.5%), Кіровоградській (60.1%) та Полтавській областях (59.4%), - йдеться в аналітиці.
Жінки частіше відкривають бізнес у сфері послуг, освіти та виробництва одягу, тоді як чоловіки домінують у будівництві, транспорті та логістиці.
Динаміка відкриття
Найбільше нових ФОПів за час великої війни зареєстровано у Києві — 108 536, на Дніпропетровщині (68 377) та Львівщині (60 009).
У регіонах, наближених до бойових дій, реєструють істотно менше бізнесів: Луганщина — −85%, Херсонщина — −67% та Донеччина — −60% (у січні 2025 у порівнянні до січня 2022).
Водночас побільшало нових підприємців на Рівненщині (+25%), Івано-Франківщині (+10%) та Чернігівщині (+10%).
Податкові збори ФОП
Як зазначається в аналітиці, відтоді, як реєстри запрацювали у березні 2022 року, щомісяця більше фопів відкривалось, ніж закривалось. Однак наприкінці 2024 року ситуація змінилась — ймовірно, це пов’язано із зростанням податкового навантаження на підприємців.
Антирекорд зафіксовано у січні 2025 року: після перерви майже у місяць неробочих реєстрів, за кілька тижнів січня було закрито 61 455 ФОПів. До порівняння, відкрило власну справу лише 21 358 підприємців.
Загалом 126 млрд грн податку сплатили ФОПи за майже 3 роки повномасштабної.
Читайте також: Релокація бізнесу: куди і звідки переїжджали компанії у 2024 році
Сума єдиного податку, що сплачують підприємці, зростає рік до року, окрім 2022-го. Минулоріч сума надходжень від єдиного податку була у 1,6 рази більша, ніж у 2021 році: 55,1 млрд грн проти 34,8 млрд грн.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації