Більшість українських бізнесів готові до роботи на ринку ЄС – опитування

Більшість українських бізнесів готові до умов роботи на ринку Європейського Союзу. Про це свідчать результати опитування серед членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.

Опитування проводилось з 25 червня до 22 серпня 2024 року серед членів ЄБА. Серед опитаних компаній 59% постачають товари або послуги на ринок ЄС, 58% – імпортують товари або послуги з ринку ЄС, 8% – планують вихід на ринок.

Так, 31% вважають, що вони повністю готові до ведення діяльності в ЄС, 38% – здебільшого готові, 26% – частково готові. Тільки 5% наразі здебільшого не готові працювати за європейськими правилами та стандартами.

44% респондентів високо оцінили рівень обізнаності в їхній компанії з правилами та вимогами Євросоюзу. У 35% бізнесів рівень обізнаності є середнім, у 11% – нижчий за середній та ще у 11% – початковий.

71% компаній позитивно оцінюють вплив євроінтеграційного руху України на їх бізнес, ще 21% не відчувають жодного впливу, а 8% оцінюють цей вплив як негативний.

post 7 1 | 1

Оцінки ж загального прогресу у виконанні євроінтеграційних зобов’язань України є більш поляризованими. В цілому, 52% респондентів вважають, що прогрес України в цій площині є задовільним, а 5% – суттєвим. При цьому інші 42% оцінюють євроінтеграційні зусилля України як несуттєві, а 2% взагалі вважають, що будь-який прогрес відсутній, - йдеться в дослідженні.

Щодо окремих напрямків, найбільший прогрес респонденти бачать у галузі цифрової трансформації та медіа, транспортній політиці, сільському господарстві та розвитку сільських територій.

Найкращий діалог щодо євроінтеграційних питань серед органів державної влади бізнес має з:

  • Кабінетом Міністрів України (2,92 балів);
  • іншими ЦОВ (2,81 балів);
  • Верховною Радою (2,53 балів);
  • місцевими органами влади (2,46 балів з 5 можливих).

Бізнес вважає, що швидшому виконанню Україною євроінтеграційних зобов’язань перешкоджає низька інституційна спроможність, зокрема брак ресурсів та професійних кадрів, недостатня експертиза у органів державної влади, громадськості та бізнесу та відсутність політичної волі.

Читайте також: “Очікування тривожні”. Як українські ТРЦ зустрінуть зиму 2024/2025 і чи готові вони до відключень

На думку 39% учасників опитування, Україні знадобиться від 5 до 10 років, щоб стати повноправним членом Євросоюзу.

Ще 30% вважають, що ми зможемо вступити в ЄС впродовж наступних 5 років, а 26% припускають, що на це знадобиться більше 10 років.