Анна Лаєвська, “Інтеграл-Буд”: ситуація на ринку комерційної нерухомості неоднорідна
Комерційна директорка компанії "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська розповіла про загальну ситуацію на ринку комерційної нерухомості України, зокрема про орендні ставки, попит та перспективи.
Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше з інтерв’ю топ-менеджерки виданню “Фокус”.
Попит на комерційні площі
За словами Лаєвської, ситуація на ринку комерційної нерухомості в Україні досить неоднорідна.
Багато що залежить від типу такої нерухомості. Так, попит на приміщення для торгівлі та сфери послуг у житлових комплексах був доволі високим впродовж 2023 року, і зараз не знижується.
Великі мережі, як-то освітні, мережі супермаркетів, мережі клінік, стоматологій, фітнес-клубів активно масштабують бізнес та зацікавлені відкривати нові точки присутності, для чого вони потребують нових приміщень. Тому попит на такі площі зростає, - каже Лаєвська.
Є інвестори, що прагнуть викупити приміщення та отримувати постійний дохід від оренди. Це означає, що певний сегмент інвесторів має вільні кошти та розуміє, що гроші мають працювати та забезпечувати дохідність.
Девелоперам, на думку експертки, такі угоди з продажу площ також вигідні, адже можуть спрямувати фінансові надходження в основну діяльність – будівництво нових об’єктів.
Ціни на торговельну нерухомість
Комерційна директорка компанії "Інтергал-Буд" відзначає, що у Києві та Львові приблизно однаковий діапазон цін - 1200-3000 доларів за квадратний метр, залежно від розташування, рівня комплексу, якісних характеристик об’єкта, розміру.
За останній рік ціни не лише не просіли, а подекуди зросли, оскільки мешканці нових ЖК хочуть мати гарну інфраструктуру поруч.
Що стосується угод з продажу готових бізнесів, площ з орендарями, то в цьому сегменті ціни теж не падають і наразі вони десь на 10-15% нижчі за довоєнні.
Ймовірно, до кінця 2024 року ціни на комерційні площі для торгівлі зростуть на 7-10%, вважає Лаєвська.
Попит в регіонах
"Інтергал-Буд" має об’єкти комерційної нерухомості в різних містах, це, зокрема, Львів, Чернівці, Житомир, Ужгород.
Доволі сильний ажіотаж на приміщення був відчутним протягом 2022 та 2023 років, прогнозувалося, що і надалі пальма першості за динамікою цін та кількістю угод буде у західного регіону.
Проте станом на зараз можу вже впевнено сказати, що Київ все ж залишається першим в країні містом. Хоча розриви між цінами в столиці та в деяких містах на заході максимально скоротилися. Це стосується, як житла, так і комерції, де фактично різниця складає 1000-1500 гривень на квадратний метр. Київ наразі у лідерах, адже інвестори сприймають столицю, як найбільш захищене місто. До того ж саме тут сконцентровані перспективи щодо роботи та заробітку, інтенсивність ведення бізнесу в столиці вища, - пояснює спікерка.
Насамкінець Анна Лаєвська радить, що для того, аби правильно обрати приміщення для здачі в оренду,в першу чергу потрібно зорієнтуватися по ставках, вивчити специфіку локації, вхідних груп та зон, проаналізувати приміщення, які здаються в оренду поруч, зробити моніторинг цін.
Читайте також: Регіони попереду столиці? ТОП-20 українських ТРЦ у Facebook та Instagram за підсумками весни 2024-го (інфографіка)
Після цього вивчити характеристики самого приміщення. Найкраще обирати приміщення, які проглядаються з транспортних або пішохідних артерій, тобто фасадні, на яких можна розмістити вивіску, яку буде помітно в місцях скупчення людей.
Бажано, щоб воно було правильної форми, без несучих конструкцій або колон, які заважають плануванню під різні типи бізнесу.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації