Андрій Половченко, ТРЦ “Аврора”: як діяти і чого очікувати у разі пошкодження нерухомості внаслідок агресії рф

Виконавчий директор запорізького ТРЦ “Аврора” Андрій Половченко розповів про те, як діяти у разі пошкодження об’єкту нерухомості внаслідок російської агресії, спираючись на власний досвід. Українська Рада Торгових Центрі пропонує найцікавіше з його колонки.

*Довідка. 25 травня 2022 року торговельний центр зазнав ракетної атаки. На щастя, ніхто не постраждав, оскільки на той момент ТРЦ ще не відновив роботу. Внаслідок удару були пошкоджені покрівля та перекриття, сталася пожежа в одному із залів кінотеатру, зазнали суттєвих руйнувань навісний фасад, скління будівлі та оздоблення.

Оцінка руйнувань

На початку шляху менеджмент ТРЦ зіштовхнувся з тим, що ніхто в країні на той час ще не проходив повний шлях від пошкодження до відновлення. Тож ніхто не мав “дорожньої карти” на такий випадок.

Руйнування були значними, а частина області тимчасово окупована загарбниками, тож про швидке відновлення не йшлося. За словами Половченка, власники ТРЦ ухвалили рішення щодо тимчасової консервації будівлі.

Виходячи із задачі організувати безпечне перебування у будівлі та максимально зафіксувати всі види збитків у рамках кримінальної справи, свої подальші дії ми розбили на декілька етапів, -каже виконавчий директор.

Першим етапом стала взаємодія із СБУ та МНС. СБУ відкрила досудове розслідування, про що надала витяг із реєстру. А від МНС керівництво “Аврори” отримало акт про пожежу.

Наступна на черзі - фіксація пошкоджень. У взаємодії із головним офісом було розроблено низку внутрішніх документів для фіксації пошкоджень підприємств групи компаній.

За основу взяли Методику визначення шкоди та обсягу збитків, яку на той час надавали в якості проєкту Міністерство економіки та Фонд державного майна України (ФДМУ). Також була проведена самостійна фіксація усіх пошкоджень та збитків на фото та відео.

Для фіксації шкоди представники ТРЦ також звернулися до Запорізької Торгово-промислової палати, щоб мати відповідний експертний документ, незалежно від ходу та перспектив кримінальної справи.

1 | 1

Технічна експертиза

Паралельно із документуванням збитків було залучено спеціалізовану інженерну організацію для виконання першого етапу технічної експертизи, оцінки стану будівлі, розробки першочергових заходів для кожного рівня будівлі та виділення небезпечних зон, - розповів Андрій Половченко.

Наразі досі триває обстеження конструкцій будівлі зі складанням дефектної відомості. Із зазначеною організацією обговорюється проєкт капітального ремонту.

Документальна фіксація

Цей етап є одним із найдовших і триває досі, як і визначення розміру збитків. Він суттєво залежить від державних бюрократичних процедур. Наприклад, лише за 2,5 місяці після події (що вважається ще досить швидко), міською адміністрацією була сформована комісія, яка зафіксувала пошкодження та руйнування.

Спікер зазначив, що особливих очікувань від роботи цієї комісії не було, але це був обов’язковий етап, передбачений законодавством.

У серпні минулого року слідчий призначив судову експертизу при експертно-криміналістичному центрі МВС. Наразї її досі не почали, хоча “Аврора” була будівлею, що постраждала однією з перших а місті.

Є можливість замовити експертизу у приватному порядку, оскільки на сьогодні приймаються і державні експертизи, і експертизи приватних судових експертів.

Вже більше року державою анонсується проєкт методики щодо включення постраждалих об’єктів в міжнародний реєстр з фіксацією суми збитків у валюті. Ця методика також передбачає можливість оцінки через звичайних оцінювачів з ліцензією ФДМУ. Це має пришвидшити процедуру проходження оцінки та здешевити її.

На сьогоднішній у “Аврора” не замовляли експертизу у приватному порядку із таких причин:

  1. у Запоріжжі було декілька випадків, коли по одному й тому ж об’єкту "прилітало" декілька разів;
  2. близькість лінії фронту.

Ці причини є також стримуючими факторами для ухвалення рішень щодо подальшої активної роботи по відновленню ТРЦ.

Фіналізація відносин з орендарями

Дуже важливою частиною роботи була фіналізація відносин з орендарями до моменту перезапуску ТРЦ, а також організація вивозу їхнього товару та обладнання.

5 | 2

З одного боку, надавати доступ нашим орендарям одразу після вибуху, без первинного етапу технічного обстеження будівлі та проведення заходів щодо безпеки перебування в ній, ми не мали ані юридичного, ані морального права. З іншого боку - ми не могли надовго відтягувати надання доступу, - пояснив Андрій Половченко.

Після наради з експертами було виконано першочергові заходи безпеки та організовано доступ на певні поверхи торговельного центру. Орендарі в свою чергу підписали заяви щодо усвідомлення ризиків перебування у будівлі.

photo | 3

Допомога від органів місцевого самоврядування

Взаємодію з органами місцевого самоврядування на прикладі нашої ситуації я би охарактеризував так: багато людей, багато обіцянок, багато піару навколо події та, на жаль, відсутність реальної допомоги. Починаючи від бюрократії стосовно погодження межі встановлення захисної огорожі навколо будівлі, до надання необхідних довідок та документів. Ви маєте розраховувати лише на себе, свою команду та власників будівлі, - попередив виконавчий директор “Аврора”.

Він подякував місцевим волонтерам, які пропонували допомогу у розчищенні завалів одразу після влучання. Але на той момент їх не могли допустити до будівлі з міркувань безпеки.

Комунальні послуги та податки

Попри руйнування, розташування в підземному паркінгу волонтерського центру та включення цієї парковки до переліку тимчасових укриттів з перших днів війни, об’єкт не отримав жодних пільг щодо комунальних тарифів.

Не менш складна ситуація з місцевими податками, зокрема податком на нерухоме майно та оренду земельної ділянки.

Прийнятий навесні закон 3050-ІХ від 11.04.2023 р., який вносив зміни в Податковий кодекс України, дав змогу зруйнованим будівлям не сплачувати податок на нерухоме майно до моменту їх відновлення. Але для цього об’єкт повинен бути включеним в постійний реєстр постраждалих будівель, що мав запрацювати в травні 2023 року, але не працює досі.

Також досі невідомий перелік необхідних для включення в реєстр документів, тож скористатися цією пільгою зараз неможливо. Через це податкова арештовує рахунки та списує кошти в рахунок “боргів” за податок, які компанія не зобов’язана сплачувати, але не може довести це через відсутність реєстру.

Читайте також: Лариса Євтушенко, ТЦ Piramida: про план реконструкції, орендарів, благодійність та інше

Щодо орендної плати за земельну ділянку. Відповідно до цього ж закону, для більшості територій Запорізької області, згідно переліку Мінреінтеграції, пільга діяла тільки до 31.12.2022 р. З 01.01.2023 р. регіон з зони активних бойових дій перевели до зони можливих бойових дій, що відмінило право на пільгу. Запити до міської адміністрації з проханням своїм рішенням скасувати плату за оренду земельної ділянки наразі успіху не мають, - констатував Половченко.

Отже, першочергове завдання для власників та керуючих об’єктів нерухомості - забезпечити безпеку життя людей, наголошує спікер. На цьому принципі мають базуватися всі подальші рішення.

Malls Club