Українські ритейлери намагаються відновити роботу в районах, що постраждали від війни, навколо Києва

До початку масового вторгнення рф в Україну передмістя Києва активно розвивалися, ставали бажаною метою для розвитку ритейлу та торгової нерухомості. Тепер, після звільнення міст у Київській області, ритейлери прагнуть допомогти їхнім мешканцям якнайшвидше повернути втрачені перспективи.

Центр місцевої торгівлі

На початок повномасштабної війни передмістя Києва та міста-супутники за темпами житлового будівництва та зростання кількості мешканців наздоганяли, а іноді й переганяли саму столицю. Але власники квартир у новітніх ЖК в Ірпені, Ворзелі, Бучі або Вишгороді відразу відчули нестачу у містах-супутниках сучасних торгових площ. Тому девелопери активно опановували нові населені пункти. Оскільки столиця вже була досить насичена торговими площами, багато девелоперів вирушали до регіонів. Насамперед у так званий «Великий Київ»: Вишгородський район, Бровари, Бориспіль, Ірпінь, Вишневе, Буча тощо.

Один із таких проектів — будівництво торгового центру для відомої мережі продуктових супермаркетів Сільпо, відкритого в середині 2021 року.

silpo | 2

Читайте також: Сільпо відновить роботу супермаркетів у Києві та області, Сумах, Чернігові та Харкові

Це невеликий ТЦ регіонального масштабу на вул. Князя Святослава, 167 Є, якірним орендарем якого виступає Сільпо (площа 1200 кв. м). Там відкрили дизайнерський магазин з асортиментом «середній плюс», розрахований на людей, які мешкають у Старих Петрівцях, а також на локальних споживачів.

Саме такими регіональними торговими центрами девелопери вважали за потрібне насичувати передмістя Києва та решту України. Системний ритейл приходив на заміну невеликим магазинам та МАФам. Тим більше, що, як показали дослідження, середній показник витрат у супермаркетах таких міст-супутників на місяць становив: на сім’ю — 7000 грн., на одну особу — 2500 грн. Молодь відвідує магазин щодня, а люди похилого віку кілька разів на тиждень.

Єдиний торговий простір

Також 12 грудня 2021 року у місті Буча Київської області відкрився новий торговий центр: Retail Park Bucha, орендною площею 13 200 кв. м та паркуванням на 210 машиномісць. Він був розрахований на мешканців Бучі, Ірпеня, Бучанського та Макарівського районів Київської області. За словами засновника компанії Building Development та керуючого партнера проекту Романа Курицького, який разом із Real Estate Group та Remi Group реалізував цей проект, це новий для України формат торговельного центру. Серед його особливостей насамперед вдала локація, що дозволяла залучати до ТЦ так званий «вечерній потік»: людей, які повертаються з роботи зі столиці у своє житло у містах-супутниках.

Цей центр став елементом великої торгової вулиці в Бучі, де майже поспіль розташовані ТЦ Avenir Plaza (орендна площа 10441 кв. м, відкрився в січні 2022 року) і великий оновлений Епіцентр. Міська влада мала навіть ідею об’єднати ці об’єкти в єдиний торговий простір із загальним паркуванням, що ще більше спростило б споживачам доступ до магазинів. Сам формат «Ритейл Парк» передбачає відкриття кількох магазинів, у кожний з яких облаштований окремий вхід. Зокрема, у Retail Park Bucha відкрилися АТБ площею 1300 кв. м у новому «чорному» форматі, магазин товарів для дому та затишку JYSK площею 1500 кв. м, супермаркети техніки та електроніки Фокстрот (1300 кв. м) та Comfy (1250 кв. м), Лео Кераміка (930 кв. м), магазин – точка видачі інтернет-замовлень Rozetka на 250 кв. м, fashion-рітейлер Sinsay на 1250 кв. м. Також були і дрібніші оператори: Prostor, Аптекар, Укрзолото, Master Zoo, відділення Нова пошта та інші.

ritejl park bucha | 3

Як планувалося, вся ця торгова зона має працювати на перспективи розвитку міст супутників та приблизно 300 000 мешканців (з розрахунку 15-хвилинної поїздки на машині). Але вторгнення російської армії поставило хрест цих планах.

Поточна ситуація та плани відновлення

Однак одразу після звільнення ритейл вже готовий відновити свою роботу в цих містах, бо розуміє, що забезпечення місцевих жителів найнеобхіднішою є головна умова повернення до життя осквернених окупантами передмість столиці.

Як показало бліц опитування Асоціації ритейлерів України, майже всі ритейлери, які мали торгові точки в місцях, що постраждали від війни, мають намір якнайшвидше відновити свою роботу. Зокрема, мережу Епіцентр планує відбудувати зруйнований ТЦ у Бучі, який нещодавно було перебудовано у новому форматі та збільшено площу на 6000 кв. м – до 23 000 кв. м.

Відновлювати роботу в передмісті столиці планує мережа магазинів побутової техніки та електроніки Comfy, в якій станом на 23 лютого у Києві та Київській області працювало 25 магазинів (18 у Києві, 7 у регіоні). У зоні бойових дій чи прямого ризику опинилися три магазини: Буча та Ірпінь (активні бойові дії), Васильків (обстріли міста).

«Ми намагаємося відновити роботу магазинів усюди, де це можливо технічно та безпечно для співробітників та покупців. Серед магазинів, які були у зоні ризику, ми вже відновили роботу магазинів у Василькові та Фастові. На жаль, відновити роботу магазину в Ірпені неможливо, адже ТЦ, де працював магазин, знищено», – повідомили у компанії.

Загалом у Києві та області на 13 квітня працює 11 магазинів (6 у Києві та по одному у Білій Церкві, Борисполі, Василькові, Обухові та Фастові). Перелік працюючих магазинів щоденно оновлюється за посиланням.

Ще один великий ритейлер техніки та електроніки — компанія Фокстрот вивчає можливість відновлення роботи магазину в Ірпені, як тільки дозволить ситуація, бо, на жаль, магазин у Бучі та склад у Гостомелі було знищено повністю. Станом на 11 квітня працює 77 магазинів у 40 містах країни, з них 9 – у Києві. Найближчим часом тут планується відкрити ще два магазини: на вул. Кільцева 4 Ф, та Гната Юри, 20.

epiczentrr | 4
Відновитися де це можливо

Не сидять склавши руки й мережі сегменту drogerie, fashion, зоотоварів та інші. Так, мережа аптек АНЦ, Копійка, ШАР@, Благодія зі 163 аптек у Київській області мали по одній точці в Ірпені, Славутичі, Бородянці, дві у Броварах та чотири у Василькові. У компанії кажуть, що почнуть відновлювати роботу, як тільки дозволять відкривати аптеки в цих містах. Українська мережа магазинів косметики та товарів для дому ISEI має намір відновити роботу двох точок: у Бучі та Ірпені. Але оскільки вони були розташовані у приміщенні магазинів Novus, зокрема у Бучі, доведеться чекати на відновлення зруйнованого Novus. А також чекати на повернення мешканців до цих міст.

Аналогічно мережа магазинів зоотоварів Master Zoo мала три торгові точки в Бучі та одну в Ірпені.

«Їхню роботу планується відновити, як тільки це буде можливо, але спочатку потрібно зрозуміти рівень ушкоджень», — кажуть у компанії.

Магазини товарів для дітей Антошка працювали у 17 локаціях по всій Київській області. Зокрема, по одному магазину у Бучі, Борисполі, Броварах та Вишневому. Їх усі мають поступово відкрити за готовністю відкриття ТРЦ, де вони розміщені, а також можливості доступу до магазину в Бучі.

Вже працює 10 торгових точок: вісім у Києві та ще по одній у Броварах та Борисполі. Також є плани щодо відкриття двох магазинів Столичної ювелірної фабрики (СЮФ) в Ірпені.

Джерело