Як пандемія вплинула на ринок торговельної нерухомості в 2021 році?
У 2021 році з комерційної нерухомості в Україні найбільш інвестиційно привабливими залишалися офісний та складський сектори.
За словами Ярослава Горбушко, директора департаменту ринків капіталу CBRE Ukraine, на зниження привабливості для інвесторів торговельного сегменту вплинули локдауни, коли ТРЦ не працювали взагалі та функціонували в обмеженому режимі, а також сталий розвиток e-commerce та подальше формування у кінцевого споживача звички купувати онлайн.
Загалом пандемія не критично вплинула ринку торгової нерухомості та темпи реалізації вже запланованих проектів. Нова пропозиція у 2021 році склала 201 тис. кв. м, зокрема було відкрито Respublika Park (орендна площа — 135 тис. кв. м), 3-я черга Blockbuster Mall (50 тис. кв. м), XIT Mall (9,6 тис. кв. м) та 2- я черга ТРЦ Piramida (7,5 тис. кв. м). Станом на кінець 2021 року загальна пропозиція якісних торгових приміщень склала 1,78 млн кв. м.
Читайте також: Які ТРЦ з’являться в Україні у 2022 році?
Серед столичних проектів на стадії активної реалізації, запуск яких є перспективою найближчих років, слід виділити ТРЦ Ocean Mall, ТРЦ Lukaniavka Mall, МФК White Lines та ТРК April City. Сумарна площа зазначених об’єктів – 213 тис. кв. м.
В результаті пандемії оператори оптимізували свої витрати, відповідно вакантність у деяких ТРЦ зросла. Найчастіше не пережили локдаун і вийшли із проектів дрібні локальні ритейлери. До кінця 2021 року загальний показник вакантності становив 9,2%.
Минулого року спостерігалося помірне зростання ставки у найкращих ТЦ/ТРЦ та зниження орендних ставок на головних торгових вулицях. Орендні ставки у найкращих ТЦ/ТРЦ міста Києва на площі форматом 100-200 кв. м зросли з $60 до $62 на місяць за 1 кв. м. Орендні ставки на головних торгових вулицях склали з $65 до $60 на місяць за 1 кв. м.