Глобальні конфлікти та невизначеність впливають на купівельну поведінку споживачів по всьому світу (дослідження)

Пандемія COVID-19, війна в Україні, Ізраїлі та секторі Газа мають сильний і тривалий вплив на життя та купівельну поведінку споживачів по всьому світу.

Глобальне опитування споживачів NielsenIQ показує, що європейці дуже критично оцінюють свою економічну ситуацію порівняно з попереднім роком.

У Великій Британії 15% респондентів оцінюють свою ситуацію як кращу, ніж у попередньому році, тоді як 40% оцінюють її як гіршу. В Італії лише 8% респондентів оцінили свою економічну ситуацію як кращу, ніж у попередньому році, тоді як 30% переконані, що вона погіршилася.

З іншого боку, респонденти з країн поза Європою були набагато оптимістичнішими. 26% громадян США вважають своє економічне становище кращим, ніж у попередньому році. У Китаї та Індії ці цифри досягають 50% і 58% відповідно.

Що впливає на негативну оцінку європейців?

Більш ніж кожен третій (37%) стурбований зростанням цін на продукти харчування. У кожного четвертого (25%) занепокоєння викликає зростання цін на енергоносії.

Європейців хвилюють глобальні конфлікти та ескалація криз. Так, 18% усіх респондентів стурбовані війнами, політичною нестабільністю та розвитком політичного ландшафту в Європі.

Ці фактори також впливають на схильність споживачів витрачати гроші. Незважаючи на те, що індекс споживчої впевненості в Німеччині виріс порівняно з середнім показником останніх років до квітня 2024 року, він все ще нижчий за довгострокове середнього значення. Споживчі настрої особливо негативні в багатьох країнах Південно-Східної Європи, таких як Греція, Словенія, Угорщина та Туреччина, а також в Естонії.

Європейські споживачі по-різному реагують на зростання цін. Опитування показують, що 93% європейців змінили свою поведінку при покупці та відкоригували свої звички витрачати гроші. Стратегії пристосування споживачів сильно відрізняються від країни до країни, але в середньому кожен споживач вживає декілька із цих заходів економії:

  • 40%: купівля брендів за спецпропозицією;
  • 33%: переходять на більш дешеві пропозиції;
  • 33%: звертають увагу на вартість усієї покупки;
  • 33%: частіше роблять покупки в дискаунтерах;
  • 31%: купують товари приватних торгових марок;
  • 29%: роблять запаси, коли пропонують їхній улюблений бренд по знижці.

У Німеччині головна стратегія – купувати бренди, які пропонуються. Однак багато споживачів також переходять на приватні торгові марки або частіше роблять покупки в дискаунтерах.

dynamika kupivli tovariv za akczijnymy propozycziyamy | 1

В Іспанії, Франції та Італії люди, як правило, дивляться на загальну кількість у своїх кошиках, а не купують у дискаунтерах. В Іспанії та Франції частка дискаунтерів залишилася на рівні 10% і 12% відповідно. Незважаючи на середні темпи інфляції в 5,8% в 2023 році та очікувані 5,5% в 2024 році, у Норвегії спостерігалося дуже сильне зростання дискаунтерів. Їхня частка в товарообігу FMCG зросла з 67% у 2019 році до 72,5% у 2023 році. Це пов’язано з дуже високим загальним рівнем цін на продукти харчування в Норвегії, від якого змогли виграти дискаунтери Kiwi та REMA1000.

Споживачі в Угорщині неохоче переходили до дискаунтерів. Дискаунтери країни, включаючи три найбільш представлені мережі Lidl, Penny та Aldi, змогли збільшити свою частку в FMCG-бізнесі з 26,7% у 2019 році до 29,3% у 2023 році.

На європейському рівні використання рекламних акцій дуже поширене. Під час пікової фази інфляції частка товарів широкого вжитку, куплених за акційною пропозицію, зросла майже в усіх країнах. Найбільше зростання з 2022 по 2023 рік було зафіксовано в таких країнах Східної Європи, як Сербія, Румунія, Угорщина, а також Боснія та Герцеговина, де також було зафіксовано найвище зростання цін і найвищу частку витрат на FMCG у загальній купівельній спроможності.

У Західній Європі Німеччина зафіксувала найсильніше зростання акційних покупок із зростанням на 14%.

Купівля приватних торгових марок, навпаки, більш поширена в країнах з вищою купівельною спроможністю, ніж у країнах Східної Європи. У таких країнах, як Іспанія, Нідерланди, Сполучене Королівство та Німеччина, частка закупівель FMCG приватних торгових марок становить трохи менше 42%. Іспанія лідирує в цій статистиці з часткою 47%. Приватні торгові марки, як правило, не відрізняються за якістю від брендів виробників, але часто значно нижчі за рівень цін основних і визнаних брендів.

dynamika kupivli tovariv pryvatnyh torgovyh marok | 2

На іншому кінці європейської шкали знаходяться такі країни, як Туреччина, Боснія і Герцеговина, а також Болгарія. Там частка приватних торгових марок становить менше 10%. Можливість купувати свіжу продукцію дешевше на фермерському ринку, безумовно, є вирішальним фактором протидії зростанню цін.

Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) різко обвалився на тлі великої кількості тривог у листопаді

Після того як 2023 рік характеризувався пристосуванням до зростання вартості життя, економічна невизначеність залишається і в 2024 році. Однак перші ознаки зростання споживчих настроїв поступово стають очевидними. Частка пропонованих покупок залишається незмінною в 2024 році, і NIQ зміг виміряти зростання продажів FMCG на одиницю для чверті європейських ринків у першому кварталі 2024 року. Це означає, що після тривалої фази зростання, керованого цінами, більше продукти знову купують, і споживачі більш оптимістично дивляться в майбутнє, - резюмують дослідники.

populyarnist tovariv pryvatnyh torgovyh marok v riznyh krayinah | 3