IKEA виплатить 6 млн євро жертвам примусової праці зі Східної Німеччини. До чого тут меблевий гігант?

Шведський меблевий гігант IKEA виплатить 6 мільйонів євро компенсації жертвам примусової праці — політичним вʼязням Східної Німеччини, яка була підконтрольна СРСР.

Гроші спрямують в урядовий фонд, що видає компенсації, передає CNN з посиланням на заяву генерального директора і головного директора зі сталого розвитку IKEA Німеччини Вальтера Каднера.

В часи Холодної війни ув’язнені з політичних мотивів чи за кримінальні правопорушення примусово виготовляли меблі для корпорації IKEA.

Відомості про це з’явилися понад десять років тому, після опублікування розслідування шведськими та німецькими медіа.

Розслідування провели аудитори Ernst & Young Global, воно з’ясувало, що в’язні виробляли меблі для IKEA в 1970—1980-х роках. На той момент представники компанії, ймовірно знали, що політв’язнів використовують як додаткову робочу силу.

Ми глибоко шкодуємо, що меблі для IKEA також виробляли політичні в’язні в НДР. Відколи про це стало відомо, IKEA послідовно працювала над роз’ясненням ситуації, — наголосив Вальтер Каднер.

У IKEA заявили, що оголошена компенсація є результатом багаторічних переговорів між німецьким відділенням компанії та Союзом асоціацій жертв комуністичної диктатури (UOGK).

Колишній голова UOKG Райнер Вагнер ще у 2012 році заявив, що ситуація з IKEA є «лише вершиною айсберга», і закликав компанії виплачувати компенсації колишнім ув’язненим, яких змушували працювати на них.

*Довідка

Після закінчення Другої світової війни у Східній Німеччині встановилася радянська зона окупації. На її базі основі створили Німецьку Демократичну Республіку або НДР, яка стала політичним сателітом СРСР.

У НДР використовували працю десятків тисяч вʼязнів на фабриках і заводах. Це зробило державу джерелом дешевої робочої сили, від чого, як вважають, виграло багато західних компаній.

Читайте також: Вплив новин про масові отруєння. Продажі McDonald’s впали на 6% слідом за обвалом акцій

У 1990 році відбулося об’єднання Німеччини. Між Федеративною Республікою Німеччина і Німецькою Демократичною Республікою було підписано державний договір про ліквідацію НДР, входження її території до складу Федеративної Республіки Німеччина та Возз'єднання країни.