Торгівля найоптимістичніша. Бізнес продовжив покращувати очікування у жовтні 2024-го (опитування)

У жовтні 2024 року Індекс очікувань ділової активності майже досяг рівноважного рівня, показник ІОДА наблизився до нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 49.4 порівняно з 48.7 у вересні.

Про це свідчить щомісячне опитування Національного банку.

Бізнес у жовтні продовжив пом’якшувати оцінки ділової активності. Оптимістичні прогнози щодо міжнародного фінансування, пожвавлення споживчого попиту, стабільна ситуація в енергетиці, достатня пропозиція товарів та сприятливі погодні умови позитивно впливали на очікування бізнесу, - повідомляє НБУ.

Стримуючими чинниками залишалися посилення обстрілів портової інфраструктури, ризик подальших атак на енергетичні об’єкти, зростання витрат бізнесу на енергію, оплату праці та логістику, здорожчання пального через підвищення ставок акцизного збору, дефіцит кваліфікованих кадрів, пришвидшення темпів інфляції.

Складною залишається ситуація на ринку праці. Респонденти всіх опитаних секторів очікували скорочення кількості персоналу.

Підприємства торгівлі

Підприємства торгівлі у жовтні дещо знизили свої очікування, але зберегли найоптимістичніші оцінки рівня своєї ділової активності. Цьому сприяло пожвавлення споживчого попиту, достатня пропозиція товарів та налагодження логістики.

Так, секторальний індекс у жовтні становив 51.9 (у вересні – 52.1).

Торговельні компанії спрогнозували збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу, натомість погіршили оцінки щодо запасів/залишків товарів для продажу. Підприємства торгівлі, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі, - йдеться в дослідженні.

Підприємства будівництва

Підприємства будівництва погіршили оцінки своїх економічних результатів у найближчій перспективі.

Серед причин: сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури. Секторальний індекс у жовтні становив 49.6 порівняно з 50.1 у вересні. 

Будівельники очікували на подальше збільшення обсягу будівництва, але дещо послабили очікування щодо зростання обсягу нових замовлень та обсягу закупівлі сировини і матеріалів. Учасники опитування впевненіше прогнозували збільшення обсягу закупівлі послуг підрядників на тлі зниження оцінок щодо зростання їхньої очікуваної вартості. Тривало пом’якшення негативних оцінок щодо доступності підрядників, - пояснюють в НБУ.

Інші галузі

Підприємства промисловості стримано оцінили поточні результати своєї діяльності, зважаючи на складну безпекову ситуацію та зростання витрат на енергію, оплату праці й логістику: секторальний індекс у жовтні становив 49.8 (у вересні – 50.3). 

Читайте також: НБУ погіршив прогноз інфляції на 2024-2025 роки – що штовхає ціни вгору

Підприємства сфери послуг підвищили, однак залишили найстриманішими оцінки свого поточного розвитку через посилення обстрілів портової інфраструктури, збільшення витрат та дефіцит кваліфікованих кадрів: секторальний індекс становив 47.2 у жовтні (у вересні – 44.6).