Євгенія Локтіонова, UTG: чи є в Україні передумови для реконцепції ТРЦ у житло
У США малоефективні торговельні центри перетворюють на багатофункціональні житлові комплекси. Це відповідь на житлову кризу, яка охопила певні райони країни. Прикладом вдалої реконцепції є трансформація массачусецького ТРЦ Woburn у житловий комплекс Woburn Village на 350 квартир.
А чи можлива така ситуація в Україні? Про це у колонці “Інтерфакс-Україна” розповіла директорка компанії UTG Євгенія Локтіонова. Пропонуємо головне з матеріалу.
Чи можливі такі перетворення в Україні?
Експертка впевнена, що ні. Адже у Сполучених Штатах чимало покинутих торговельних центрів, а в Україні такого явища немає.
Відповідно, в Україні немає передумов для перенесення цього досвіду з реконцепції ТЦ у житло. За даними глобальної платформи бізнес-аналітики Statista, у США наразі близько 3,54 млрд кв.м торгової нерухомості, з яких близько 1,92 млрд кв.м розташовується у ТРЦ. Тим часом в Україні на частку торговельних центрів припадає лише близько 6 млн кв.м.
Навіть з урахуванням різниці у населенні та розмірах наших країн, на сьогоднішній день ми ще далеко не досягли такої насиченості торгової нерухомості, як у США. До того ж, якщо подивитися на той же Массачусетс чи інші американські міста, ТРЦ там будувалися впритул один до одного. В результаті почалася нездорова конкуренція та канібалізм, коли об'єкти "з'їдають" один одного, - пояснює Євгенія Локтіонова.
Ситуація в Україні відрізняється. Хоча під час повномасштабної війни у ТЦ зросла вакантність (на ринку Києва вона біля 20%), цей показник лише “середня температура по палаті” і у якісних торговельних центрах обсяг вільних місць менше 5-7% площі.
У нашій країні немає неефективних ТЦ, які потрібно терміново перебудовувати в житлову нерухомість.
Оптимізація ТРЦ в Україні
З іншого боку, на думку експертки, в Україні все ж є торговельні центри, які потребують оптимізації і можуть бути трансформовані у багатофункціональні об'єкти.
Наприклад, можна ефективні площі на одному-двох поверхах залишити під торгівлею, а решту пустити під офіси чи різні соціальні напрямки: школи танців, англійської мови тощо. Хорошим прикладом є ТЦ “Сільвер Бриз”, який з ТЦ став торгово-офісним центром, - каже директорка UTG.
Крім цього, в Україні можна буде “віддати” якийсь ТЦ під навчальний заклад, замість того, що постраждав через війну. У цьому випадку важливо не забувати про те, що під час зміни функціоналу об’єкту під соціальні потреби, необхідно користуватися суто юридичними підходами.
Якщо оцінювати нерухомість з перспективою на повоєнне відновлення, то вже через рік після закінчення війни практично скрізь буде нульова вакантність. В українських ТРЦ розпочнеться масова ротація орендарів, на місце старих та неуспішних ритейлерів ставитимуть нових операторів. Вже зараз тривають переговори з кількома великоформатними універмагами. І таких нових орендарів буде багато, запам'ятайте це, - прогнозує Євгенія Локтіонова.
Експертка наголошує, що з досвіду кількох пережитих криз можна сказати, що першою в Україні відновлюється саме торговельна нерухомість. Вже зараз цей сектор майже відновився, незважаючи на те, що країна все ще перебуває в активній фазі бойових дій.
На другому місці - житло, потім - складська нерухомість і лише після цього офіси.
Чим зумовлена така черговість?
Локтіонова пояснює, що для розвитку офісної нерухомості потрібно, щоб в країну повернулись компанії.
Тут усе залежатиме від економічної політики – пільгового оподаткування, стимулюючого інвестиційного середовища та відсутності корупції. Торгівля сама себе зможе відновлювати, адже всім брендам потрібен ринок для розвитку, з боку великих західних рітейлерів існує попит на великі приміщення, - додала вона.
Читайте також: Забудовники скаржаться на брак кадрів: що відбувається на ринку праці у будівництві
Експертка впевнена, що після закінчення війни в Україні з’являться великі оператори і почнеться справжня конкуренція. Можливо, відчуватиметься навіть брак торговельних площ.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації