Багато залежить від подій на фронті: що буде з цінами на торговельну нерухомість до кінця 2023-го

Кілька місяців поспіль український бізнес дає позитивні оцінки своєї діяльності, про це свідчить зокрема опитування НБУ та зростання індексу ділових очікувань підприємців. Це дає змогу відновлюватись і ринку комерційної нерухомості.

Торговельні площі заповнюються активніше, а кількість інвестиційних угод росте. Експерти ринку розповіли, чи пропонують зараз знижки орендарям, яка ситуація з цінами у різних регіонах, заповненістю ТРЦ і чого очікувати до кінця 2023-го.

Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше з матеріалу.

Ситуація на ринку ТРЦ та ритейлу

За оцінками Colliers Ukraine, на даний момент найкраще себе почувають спортивні ритейлери та продавці товарів першої необхідності, fast-fashion, супермаркети та аптеки.

Також непогано працюють продавці техніки та електроніки. У операторів класичного одягу та товарів преміум сегменту справи йдуть гірше.

У торговельно-розважальних центрів успіх сильно залежить від розташування та якості пропонованих продуктів. Загалом, сегмент взяв курс на відновлення довоєнних показників.

За словами експертки Colliers Ukraine Галини Чоловської, до повномасштабного вторгнення у сегменті торговельної нерухомості найвищі орендні ставки в кращих ТЦ/ТРЦ Києва на площі форматом 100−200 м² сягали близько 62 дол/кв м на місяць. У 2022 році з моменту відкриття торговельних центрів дисконт на базову ставку становив не менше 50% від довоєнного рівня

Орендодавці проявляли гнучкість, тому що їм важливо було відкрити не тільки двері торговельного центру, а й магазини, які є в ньому. Тому максимально йшли на поступки, лише б бізнеси запускалися й працювали. Станом на 1 півріччя 2023 року середній показник знижок варіюється на рівні 20−25%. Але є оператори, які взагалі не отримують дисконтів, із огляду на поточні показники товарообігів, — каже вона.

Кількість гостей у торговельних центрах також зростає. У 2023 році відвідуваність професійних ТРЦ столиці просіла на 30-40% порівняно з 2021 ковідним роком. Тим не менш, порівнюючи з 2022 роком (не враховуючи розпал військових дій у Київській області) зростання у 2023 відмічається на рівні 40-50%. З червня 2023 року спостерігається стабілізація потоків з приростом у 10-20% в залежності від об’єкту.

Галина Чоловська наголошує, що бажання українців знову витрачати гроші на шопінг спонукає ТРЦ та ритейлерів повертатися і відновлювати роботу. 

Вони знайшли своє "вікно можливостей" і готові розвивати свою експансію. Це позитивно вплинуло на рівень вакантності, який скоротився на кінець 22 року до 15%, — підкреслила Чоловська.

Географічний фактор

Попри відновлення, столичний ринок торговельної нерухомості сильно програє локальним ринкам західних регіонів. Там орендні ставки у ТРЦ майже не змінились, порівняно з початком 2022 року, вакантність наближається до 0%, а відвідуваність росте.

Також очікується вихід нових гравців на ринок, зокрема в Ужгороді будується ТРЦ "Корона" загальною площею 14 тис кв м, а в Івано-Франківську реалізується проєкт Промприлад.

У Києві плани не такі масштабні, до початку повномасштабної війни у стадії будівництва були  6 ТРЦ сумарною площею близько 500 тис. кв м. Роботи на більшості об’єктів призупинили.

У першому півріччі 2023 року в експлуатацію не було введено жодного нового об'єкту торговельної нерухомості, і поповнення не очікується раніше 2024 року.

Чого очікувати ринку?

Відновлення ринку надалі залежить насамперед від перебігу подій на фронті.

Дуже багато залежить від воєнних дій, у безпечніших регіонах попит буде стабільним і буде динаміка зростання, у прифронтових регіонах попит поки що не дуже стабільний. Чим тихіше буде у наших містах, тим більшим буде попит, — говорить засновник SENSAR Development Марк Марченко.

Ціни, на його думку, залежатимуть від загальної тенденції у будівництві.

Суттєвого подорожчання оренди комерційних площ цього року очікувати не варто, адже пропозиції досить багато.

З іншого боку, з часом комерційна нерухомість все ж буде дорожчати, тож зараз є можливість вигідно інвестувати кошти.

Наші інвестори взяли вектор на Західну Україну. Це безпечніші міста. Коли ж закінчиться війна, пропозиція щодо комерційної нерухомості зросте й у інших містах. Ті об'єкти, які призупинили будівництво, наздоженуть свої обсяги. Ринок відіграє своє, — підкреслила Галина Чоловська.

Мінфін