Яке майбутнє у комерційної нерухомості?
8 жовтня ECSP (Європейська рада торгових місць) відзначила свою першу річницю.
Ювілей – гарний момент, щоб підбити підсумки. Оглядаючись останні 12 місяців, можна пишатися тим, що під час пандемії вдалося виростити нову організацію. Це стало можливим завдяки членам ради, які від початку усвідомлювали необхідність єдиного європейського голосу для представлення інтересів галузі.
Якщо зазирнути у майбутнє комерційної нерухомості, сектор відновлюється і показники загалом зростають. Однак ще зарано говорити, як виглядатиме «нова нормальність», адже COVID-19 ще нікуди не подівся. Як приклад можна навести введення в деяких країнах так званих «санітарних перепусток».
Пандемія лише прискорила перехід до «зелених» та цифрових технологій. Європейська комісія це вітала і врахувала у своїй новій промисловій стратегії, ухваленій минулого року. Наразі Комісія працює над новою стратегією, адаптованою до роздрібного сектору. Для цього ECSP та інших учасників роздрібної екосистеми попросили надати інформацію про бар’єри та рушійні сили «зеленого» та цифрового переходу в секторі торговельної нерухомості.
Майбутнє за омніканальністю
Якщо брати перехід до цифрових технологій, члени ECSP упевнені, що майбутнє за омніканальністю. Проте існуюче регулювання не забезпечує чесної конкуренції між онлайн-майданчиками та фізичними магазинами. Європейська комісія має терміново розглянути питання про нерівність щодо застосовних податків, екологічного регулювання, правил продажу та реклами, а також умов праці, щоб не перешкоджати подальшому розвитку моделі омніканальної роздрібної торгівлі.
Більш ефективно ремонтувати, ніж перебудовувати
Сектор торговельної нерухомості є лідером у наданні екологічно чистої нерухомості зі скороченими викидами парникових газів. Торгові центри оновлюються зі швидкістю, яка не має аналогів у секторі нерухомості. ECSP вважає, що в міру того, як торгові центри продовжують скорочувати свої викиди та перетворюються на багатофункціональні комплекси, ефективніше ремонтувати, ніж перебудовувати. Однак у багатьох країнах дуже складно збирати та обробляти дані про споживання електроенергії орендарями. Ще одна серйозна перешкода – національне регулювання, що обмежує здатність власників власності ремонтувати та модернізувати існуючі торгові точки. Такі питання є перешкодами на шляху швидкого переходу до «зелених» технологій і мають вирішуватися на європейському рівні.
ECSP наголосила на необхідності збільшення фінансування з боку ЄС, а також закликала до створення спеціального фонду допомоги роздрібній торгівлі. Комісія разом з іншими зацікавленими сторонами у сфері роздрібної торгівлі мають намір закласти основу для переходу до цифрових та «зелених» технологій, щоб модернізувати світ рітейлу.