Дослідження НБУ: підприємства торгівлі вперше за 1,5 роки дали позитивні прогнози

У квітні 2023 року український бізнес позитивно оцінив результати своєї діяльності, порівняно з минулим місяцем. Це сталося вперше з жовтня 2021 року.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА) від Національного банку, який у квітні зріс до 51,5 із 49,5 пунктів. Індекс перетнув нейтральний рівень у 50 пунктів, що свідчить про очікування щодо зростання виробництва.

У НБУ зазначають, що на таких настроях підприємців позначилися:

  • поліпшення ситуації з енергопостачанням;
  • збільшення пропозиції продовольства та пального;
  • поліпшення інфляційних та курсових очікувань;
  • підвищення споживчих настроїв населення.

Підприємства торгівлі

Бізнесмени галузі вдруге поспіль дали надали найоптимістичніші оцінки результатів та перспектив своєї діяльності.

На це вплинуло сповільнення інфляційного тиску, пожвавлення споживчого попиту та збільшення пропозиції товарів. Індекс у цьому секторі в квітні зріс з 53,6 до 57,6 пунктів.

Опитані підприємці поліпшили свої очікування щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для реалізації. Незважаючи на прогнози щодо зростання закупівельних цін, у сфері торгівлі вперше з липня 2019 року очікують підвищення торговельної маржі.

Інші сектори

Підприємства торгівлі також очікують зростання економічних результатів вже другий місяць поспіль. Секторальний індекс у квітні становив 50,5 порівняно із 51,2 у березні.

Підприємства сфери послуг продовжили пом’якшувати негативні оцінки своїх економічних перспектив завдяки поступовому відновленню попиту та іншим факторам. Індекс зріс з 45,7 до 48,8 пунктів за місяць.

Читайте також: Війна вдарила по торговій нерухомості Києва: наскільки зменшилась кількість закладів

Найстриманіші прогнози надали підприємства в сфері будівництва, з огляду на низьку фінансову спроможність споживачів. Індекс з 45,9 впав до 44,9 пунктів.

*Довідка. ІОДА - це інструмент оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки від Нацбанку.

НБУ