Тривоги і девальвація: орендний дохід в ТРЦ Києва впав майже вдвічі за 2022-ий

Минулого року дохід з оренди столичних ТРЦ зменшився вдвічі, йдеться у дослідженні Colliers Ukraine.

У професійних торгових центрах Києва орендодавці були вимушені вдвічі знизити орендні ставки.

Зазначається, що у довоєнному 2021 році квадратний метр у найкращих обʼєктах коштував в середньому 60 доларів на місяць.

З квітня 2022 року орендарі й орендодавці домовлялися про оплату індивідуально. Здебільшого надавались знижки на базову ставку або її повністю скасовували зі збереженням інших платежів.

Причина поступок

Перш за все це падіння обороту ритейлерів, виторг яких впав через зниження купівельної спроможності українців та девальвацію.

Також на ставки серйозно вплинули й повітряні тривоги.

З квітня 2022 року сумарний час вимушеного закриття київських ТРЦ, зокрема через тривоги, відключення світла, склав понад 30 діб», – каже ачає провідний експерт Colliers Ukraine у галузі торговельної нерухомості Ігор Заболоцький.

На кінець 2022 року рівень вакантності у столичних торгових центрах сягнув 15%, що є найвищим показником за останні 10 років. Але, наголошується в дослідженні, вакантність може разюче відрізнятися у кожному окремому випадку. ТЦ, які розташовуються у густонаселених масивах зберігають показник на рівні до 10%.

Вирішення проблеми

Раніше ми писали, що для зменшення кількості вільних площ столичні девелопери намагаються залучати нестандартних орендарів, наприклад ЦНАПи чи музеї.

Про це розповіла директорка компанії UTG Євгенія Локтіонова. За її словами, це непоганий крок, але не є панацеєю, оскільки такі орендарі не є комерційними, не генерують потік клієнтів і прибуток. Відвідувачі таких просторів є імпульсивними покупцями, хоча в подальшому можуть стати постійними клієнтами ТЦ.

Детальніше про це читайте в нашому матеріалі.

Forbes