Петро Михайлишин, “Епіцентр”: про інвестиції, повоєнну відбудову і перспективи України

Генеральний директор групи компаній “Епіцентр” Петро Михайлишин у колонці розповів про інвестиції, розвиток української економіки та виробництва, а також повоєнну відбудову.

Експерт зазначив, що усі, хто ставить собі питання - чи варто інвестувати під час війни, на які бізнес-гранти чекати від західних партнерів, як держава компенсуватиме збитки за зруйновану інфраструктуру, тощо - вже програли. Адже вперед підуть лише ті компанії, які швидко почали діяти.

Одним з потужних магнітів для внутрішнього виробництва та західних інвестицій стануть індустріальні парки. Нещодавно Кабмін затвердив стратегію розвитку індустріальних парків до 2030 року. Не будемо заглиблюватися чому та через що зараз в Україні існує лише 4 індустріальні парки. Давайте краще подивимося у майбутнє, - каже Петро Михайлишин.

Станом на сьогодні, 7 тисяч підприємств в Україні зменшили або зупинили виробництва, а війна зруйнувала тис. м кв виробничих та складських приміщень. У цей же час потенціал заміщення імпорту з росії та білорусі становить близько 416 млн доларів.

На думку гендиректора групи “Епіцентр” - це величезний потенційний попит на розвиток виробництв.

Під час повоєнної відбудови потрібно буде не латати дірки, а заново відбудовувати країну. Для України це шанс приєднатися до світових ланцюжків виробництва продукції.

Що лякає інвесторів?

За словами Михайлишина, західні інвестори після війни шукатимуть готові проєкти для інвестицій, які створюють майбутнє.

Сьогодні не раціонально знову заходити у вироблення сировини. Доцільніше виробляти конкурентноздатний кінцевий продукт з високою доданою вартістю і гідно конкурувати на міжнародних ринках. І це величезне поле для синергії малого й середнього та великого бізнесів, які можуть об'єднати потужності на базі індустріальних хабів, - пояснює експерт.

Наприклад, вже зараз UNIDO та GIZ заохочують уряди та промисловців розвивати екоіндустріальні парки.

Якщо держава посприяє, великі українські компанії зможуть створити цілу екосистему та стати її ядром. Це стане драйвером, який дасть поштовх повоєнній економіці країни.

Без чого відбудова провалиться?

Звісно, без участі держави.

Втім, ті кроки, які уряд робить зараз, вселяють певний оптимізм. Державне стимулювання розвитку індустріальних парків передбачає цілу низку стимулів: звільнення на 10 років від податку на прибуток, податкові пільги на нерухомість, звільнення від ПДВ і мита за ввезення нового устаткування тощо, - резюмує спікер.

Читайте також: Війна змінила все: думки експертів про стан торгової нерухомості в Україні та перспективи розвитку

Якщо хоча б частина з цих планів буде втілена в життя, Україна матима шанс відбудуватися надзвичайно швидко.

НВ Бізнес