“Вийшли зі смертельного піке”. Як Rozetka вдалось врятувати компанію після зриву угоди на мільярд
Найбільший онлайн маркетплейс України Rozetka незабаром може повернутися до довоєнних показників, а ще напередодні війни співзасновник компанії Владислав Чечоткін ледь не продав його фінтех-гіганту.
Про те, як Rozetka “вийшла зі смертельного піке” і змогла відновитися, розповідають у своєму матеріалі Forbes.
Початок повномасштабної війни
У березні 2022 року Владислав Чечоткін написав листа до своєї команди, де назвав компанію “літаком у смертельному піке”.
Все, що ми з Ірою (дружина Чечоткіна і співвласниця Rozetka, – ред) й разом із вами будували майже 18 років, все, чому ми присвятили своє життя, зруйнувалося у нас на очах, – писав він.
За три тижні з початку повномасштабної війни виторг інтернет-рітейлера становив 23 млн грн. Для порівняння, у грудні 2021 року компанія продала товарів на 4 млрд грн.
Чечоткін у листі зазначав, що Rozetka не може забезпечити роботою значну частину команди і змушені з багатьма попрощатися.
Через три місяці співвласник маркетплейсу пояснив написання та оприлюднення того листа вкрай пригніченим моральним станом – рф атакувала Київ, на лінії вогню був головний склад, 270 магазинів мережі зачинились.
Крім цього, війна зірвала угоду на мільярд.
Продаж Rozetka
Напередодні повномасштабної війни казахстанський фінтех‑гігант Kaspi.kz ледь не купив український маркетплейс.
Офіційно сума угоди не розголошувалась, але співрозмовники Forbes на умовах анонімності розповіли, що Rozetka оцінили в суму між 1 млрд і 3 млрд доларів.
У Kaspi перемовини з Чечоткіними не коментували.
Rozetka до того ж має специфічну структуру власності, Владислав та Ірина Чечоткіни контролюють 39,8% кіпрської компанії – власника Rozetka. 18,9% належить Horizon Capital, 4,5% – засновникам EVO Group, 1% у невідомого акціонера.
Решту капіталу не розділено і Чечоткін зазначає, що структура власності інша.
Угода не відбулася. Якими були суми та перемовини – не час обговорювати, – сказав Владислав Чечоткін у лютому 2023 року.
Він також згадав, що у березні 2022‑го хтось хотів купити компанію за суму в діапазоні від 2 до 10 млн доларів, що він сприйняв як образу.
Втрата та повернення позицій
Втрачені позиції Rozetka повернула майже через рік після цього, станом на лютий 2023 року у компанії працювало 297 магазинів, у лютому 2022‑го їх було 270.
Маркетплейс навіть розширив географію за межі України і виходить на ринок Польщі.
Бізнесмен каже, що врятувати компанію допомогли мужність ЗСУ, воля випадку та лояльність клієнтів.
Коли хвиля відступає, стає видно, хто купався голим. 2022‑й показав, що Rozetka не просто у плавках, а у скафандрі, – жартує партнер Horizon Capital Василь Тофан.
На початку цього “відпливу” у Horizon були задоволені Rozetka, вона була 33‑ю у списку найбільших приватних компаній України, її виторг зріс на 45% у 2020 році, у 2021‑му – на 15%.
Наприкінці 2021 року сайт мережі входив до п’ятірки найпопулярніших інтернет‑ресурсів та мав найширший асортимент товарів у країні – понад 60 млн найменувань у 7000 категорій.
Війна стала бетонною стіною для компанії, яка стрімко рухалась до успіху.
На лінії вогню опинився склад між Києвом та Броварами площею 50 тис. кв. м. Будівля вціліла, але доступ до товару не могли отримати декілька тижнів.
Команда розбіглася, ми її не одразу зібрали, – згадує власник онлайн‑магазину Stylus Андрій Карпюк.
Родина Чечоткіних також поїхала за кордон з чотирьма своїми дітьми. Тепер подружжя приїжджає до України періодично.
Я прекрасно розумію, що якби я був на місці, бізнес був би у кращій, ніж зараз, формі. Проте я вибрав урятувати родину, це мій персональний вибір, – зазначає Чечоткін.
Підприємець наголошує, що компанію зокрема врятувала активність малих підприємців, які торгують на її маркетплейсі.
Останні швидко підлаштовували пропозицію під різкі зміни попиту з боку споживачів. Наприклад, власники магазину Quality Life, побачивши попит на повербанки, поквапились їх закупити, хоча до війни не торгували ними.
Борги компанії
Через війну постачальники зупинили кредитні лінії та надавали товар лише за передоплатою. Борг Rozetka у травні перед ними сягав 2 млрд грн, що дуже багато, на думку самого Чечоткіна.
Кілька великих постачальників анонімно розповіли виданню, що компанії вдалося розрахуватися з боргами до кінця року.
Засновник виробника побутової техніки Saturn Олександр Громико розповідає, що нішу великих дистриб’юторів, які припинили поставки, швидко зайняли малі оптовики. Завдяки цим процесам споживачі не відчули зниження асортименту.
На початку березня Rozetka на два тижні скасувала комісію за продажі на маркетплейсі, щоб заохотити невеликих продавців. Повернули комісію вже у квітні.
Було дуже лояльне ставлення, нас не блокували, навіть якщо ми вчасно не сплачували комісію, – каже Артем Степанчук, який продає іграшки, аксесуари та інші товари в магазинах Lowcoster та Catchgoods.
Стимулювання торгівлі
Окрім усіх вищезазначених кроків, на найбільш ходову категорію осені 2022‑го – зарядні пристрої – Rozetka зменшила комісійні до 7% (з 20%). Також було повністю скасовано комісійні на тактичні товари.
Внаслідок цього кількість продавців на маркетплейсі зросла на 30%.
Наразі компанія розвиває кілька нових опцій для учасників майданчику, однак з них стартувала ще в середині 2021 року. Йдеться про фулфілмент, за словами продавців, вона стала зручнішою під час великої війни.
Наразі продукція продавців, які користуються фулфілментом компанії, маркується на сайті як товари самої Rozetka і це дуже підвищує продажі. Також це еконніше, ніж самостійні зберігання та обробка товару.
На початку 2022 року маркетплейс запропонував продавцям користуватися своїми відділеннями. Протягом року кількість клієнтів фулфілменту зросла втричі.
Також компанія оновила кабінет продавця та чат для спілкування зі своїми менеджерами.
Але є і ті, хто має зауваження до роботи електронного рітейлера. Наприклад, власник марки меблів “Тобі шо” Юрій Кучеровський скаржиться, що у разі якихось проблем менеджери Rozetka завжди звинувачують продавця.
Джерело: Forbes
Читайте також: Олексій Панасенко (Novus): про вартість роботи на генераторах, втрати від війни та плани на 2023 рік