Благоустрій та архітектурне вирішення фасаду: Яким буде новий ТРЦ Happy.Mall у Рівному

Майстерня організації простору MOST поділилася реалізацією проєкту ТРЦ Happy.Mall «На Щасливому». Команді вдалося комплексно підійшли до вирішення задач, поєднавши архітектурні та планувальні рішення з прилеглою територією, а також переосмислити функцію самого ТРЦ не як типового молу, а як важливого якоря району з активним живим паблік спейсом.

На момент залучення майстерні до проєкту вже була збудована «коробка» майбутнього ТРЦ, а також заасфальтована більша частина території під парковку. Локація ТРЦ загалом дуже важлива з точки зору цілого мікрорайону, фактично територія перед ТРЦ буде служити міні-площею району та концентрувати у собі велику кількість людей, які можуть відпочивати, зустрічатися з друзями, проводити свій час разом. Це розуміння і покладалось в основу проєктних рішень.

Планувальні рішення

Розпланування території в існуючих обмежених умовах передбачало виокремлення широкої пішохідної площі перед головним фасадом ТРЦ — майбутнього паблік-спейсу не лише ТРЦ, а й району. Було пропрацьовано потенційні зв’язки з ТРЦ від сусідніх житлових будинків, зупинок громадського транспорту, а також парку. Для втілення планів поєднання території ТРЦ з парком було демонтовано огорожу в парку, прокладено додаткові доріжки, зроблено пониження на проїжджій частині та забрано частину паркомісць, щоб влаштувати пряму доріжку від парку до ТРЦ. Варто підкреслити, що усі планувальні рішення базувались на забезпеченні доступності, починаючи від безбар’єрних входів в будівлю до понижень на пішохідних переходах, а також примиканнях до існуючих доріжок та хідників прилеглої території.

happy.mall | 2

happy.mall1 | 6
Архітектурні рішення

Під час проєктування торгового центру з’явилася назва «Happy Mall», яка і лягла в основу концептуальних рішень.  В архітектуру фасаду ТРЦ була закладена ідея «подарунок у яскравій обгортці» на Щасливому. Важливим завданням було зробити так, щоб будівля не виглядала одним суцільним і важким об’ємом. Для цього використано різні членування фасаду, поєднання фактур та текстур. Щоб закцентувати вхідну групу, з’явились об’єми з кубічних елементів. Об’ємні куби змінюються від низу до верху перетіканням кольорів, переходячи в дзеркальні елементи, які відображають навколишнє середовище. Цокольна частина будівлі має вертикальне членування, щоб підкреслити ці вертикалі і візуально підняти будівлю, застосувано підсвітку цих частин.

happy.mall3 | 7

Освітлення фасадів

У нічний час доби, для підкреслення форми та основних деталей будівлі, розроблені спеціальні вузли прихованого кріплення. Контурне та акцентне освітлення застосоване для виділення основної впізнаваної геометрії ТРЦ та підкреслення об’ємних кубів вхідної групи.

happy.mall5 | 11
Інженерні рішення

В даному проєкті був залучений інженерно-конструкторський відділ, який зробив важливу та відповідальну роботу з розрахунку конструкцій та розроблення вузлів (наприклад рішення прихованого водовідведення за об’ємними кубами вхідної групи зі скляного даху). Часто ця робота не помітна для пересічного ока, але необхідна для якісного втілення проєктних рішень. На кожному з етапів будівництва проводився постійний авторський нагляд.

happy.mall6 | 12
happy.mall7 | 13
Дизайн середовища

При благоустрої території , виборі «малюнку» мощення і конфігурації зелених зон намагались підтримати архітектурні рішення головного фасаду. Дизайн площі перед ТРЦ — як продовження архітектури будівлі. Зокрема було використано членування мощення на площини у формі трапецій, як референс до членування основних площин фасадів, а для візуального їх поєднання — «пульсуючу» лінію з колотої бруківки вздовж фасаду. Для ефекту контрасту та щоб згладити переважно гострі ламані геометричні форми, центральні зелені зони сформовано у вигляді круглих клумб. По їх контуру передбачено круглі лави, а в середині — трави та дерево. Мощення — бруківку підібрано різною за кольором та текстурою — бетонна крупноформатна бруківка 2-х кольорів поєднується з нерівною поверхнею вставок з натурального каменю.

happy.mall9 | 14
happy.mall8 | 15
Дизайн вуличних меблів

Дизайн вуличних меблів підбирався до загальної концепції простору. Усі елементи — індивідуального виготовлення, які виготовлялись силами замовника (ліхтарі) та місцевої майстерні Wood Play (лави, стільці, велостійки та смітники). Ліхтарі для освітлення площі, велостійки та смітники мають гострі трапецевидні форми як і елементи фасаду та малюнку мощення.

happy.mall12 | 16

happy.mall13 | 19
Озеленення

Озеленення території підбиралось з точки зору декоративності та функціональності. Для круглих зелених зон було вибрано глоди, бо вони мають компактну крону та цікаву структуру гілок, а також  декоративність в різні пори року — від рожевого цвіту навесні до червоних ягідок восени та взимку. Нижній та середній ярус озеленення формують багаторічні трави та кущі — грунтопокривний горець, вічнозелена грунтопокривна сосна, ехінацея та луговик. Таке поєднання створює ефект невагомості (легка структура злакових), декоративності (квіти ехінацеї та горцю) та зеленого фону (вічнозелена сосна). На жаль, через неякісний посадковий матеріал та особливості догляду, рішення з озеленення були частково змінені і не відповідають першочерговому підходу. Вдалим рішенням є висадка на парковці в смугах озеленення крупномірних дерев — кленів, що з часом ставатимуть розлогішими та даватимуть тінь.

happy.mall15 | 20

Загалом, цінність проєктних рішень для даного об’єкту полягає у його комплексності та цілісності — архітектурні рішення поєднуються з планувальними. Крім того, проєктні рішення базуються на переосмисленні значення об’єкту як типового молу Рівного — лише парковка та сама будівля ТРЦ. У проєкті вдалося реалізувати яскраву з архітектурної точки зору будівлю-якір та повноцінний громадський простір навколо неї, який уже є місцем відпочинку для мешканців району, а з відкриттям ТРЦ повноцінно притягуватиме відвідувачів.

Читайте також: Відома дата відкриття ТРЦ Happy.Mall у Рівному