Лілія Камінська, ТРК Поділля City: Допомагаємо з релокацією бізнесу зі сходу України
Лілія Камінська, директор ТОВ «Поділлятрейдінвест-А», до якої входять ТРК Поділля City, а також торгові центри Анастасія та Барбара, розповіла в інтерв’ю RAU про роботу об’єктів у воєнний час, орендні ставки та ситуацію з ритейлом у вінницькому регіоні. УРТЦ підготувала основні тези оповідання.
Робота під час війни
Свою роботу торговельні центри не зупиняли з першого дня війни, оскільки серед орендарів є багато локацій із товарами та послугами першої необхідності: фінансові установи, аптеки, продуктові супермаркети. Ситуація виявилася дуже схожою на пандемію, адже склад працюючих орендарів у перші дні війни був аналогічний локдауну.
«Ми були першими у Вінниці, хто розпочав роботу після першого шоку. Це сталося за тиждень до того, як міська влада дала офіційне розпорядження відновити бізнес», – розповіла Лілія Камінська.
Щодо графіка роботи торгових центрів, він змінювався згідно з комендантськими годинами, які були впроваджені військовою адміністрацією міста, а також рухи транспорту та повітряних тривог. Наразі графік роботи торгової галереї ТЦ Анастасія та адміністративно-торгово-побутового комплексу Барбара відповідає довоєнному, а торгова галерея ТРК Поділля закривається на годину раніше, ніж до війни. Тенденція ж за піковими днями та годинами відвідуваності майже не змінилася.
Вакантність
За словами Лілії Камінської, зараз вакантні місця є лише у ТРЦ Анастасія, оскільки має специфічний формат. У цьому торговому центрі немає якірного орендаря — великого мережевого супермаркету.Також він має окремий поверх офісних приміщень із розважальною зоною (боулінг, більярд).
«У ТРЦ Анастасія 3000 кв. м торгових площ. Оскільки великі мережі розглядають вхід до торгових центрів, площею від 15 000 кв. м, наш орієнтовний вектор розвитку – місцеві підприємці та бізнесмени, а також мережі, які потребують невеликих торгових площ. З початку повномасштабної війни ми допомогли з релокацією бізнесу зі сходу України (Сєвєродонецьк, Херсон, Краматорськ), і будемо раді підтримувати підприємців, які потребують якісних торгових площ», — додала директор ТОВ «Поділлятрейдінвест-А».
Орендні ставки
Щомісяця рішення щодо орендних ставок приймалося індивідуально до кожного виду діяльності. Березень майже всі торгові центри Вінниці оголосили безкоштовним для орендарів, бо всі мали оптимістичну надію, що війна закінчиться швидко.
З квітня ми почали нараховувати орендарям орендну плату, звичайно, не в повному обсязі. Сфера послуг (спортзал) та фуд-корт мали найбільші знижки, тому що їхня діяльність постійно переривалася повітряними тривогами і комендантська година суттєво скоротила їхній робочий час. Нараховувати орендні плати у повному обсязі ми розпочали у червні. Оскільки літні місяці завжди не дуже вдалі для торгівлі, то після виставлення рахунків ми отримали багато прохань про знижки, і йшли назустріч кожному, бо ризикували втратою орендарів із найбільш чутливими до кризи категоріями товарів», — пояснила Камінська.
Безпека
Торгові центри оснащені паркінгами, які під час повітряної тривоги є укриттям як для робітників, так і для відвідувачів. Також вхід вільний для мешканців сусідніх будинків, працівників та гостей малого та середнього бізнесу мікрорайонів, де знаходяться об’єкти.
Ситуація на ринку торговельної нерухомості та ритейлу в регіоні
Будівництво торговельної нерухомості в регіоні призупинилося у зв’язку з нестабільною фінансовою ситуацією, підвищенням цін на будівельні матеріали та мобілізацією будівельників до лав ЗСУ. Вакантність площ стріт-ритейлу містом станом на шостий місяць війни відчутно збільшилася.
«Торгівельні центри намагаються максимально підтримати своїх орендарів. Зараз дуже хороша можливість для мереж, які утрималися на плаву і мають оновлений набір постачальників, зайняти найбільш привабливі вакантні площі, звільнені бізнесом, який мав російських постачальників або співвласників», — зазначила Лілія Камінська.
Читайте також: Zara, Bershka, H&M: В Україні відновлять роботу відомі бренди